Philip Morris ČR překvapil tržbami i ziskem, tržní podíl v ČR však dále klesá

Philip Morris ČR dnes zveřejnila konsolidované výsledky za první pololetí roku 2014. Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH ve výši 6,4 miliardy Kč příjemně překvapily trh, i čistý zisk ve výši 1,1 miliardy Kč představuje zlepšení oproti prvnímu pololetí předchozího roku. Tržby vzrostly o 6,2 % (respektive o 2,1 % při vyloučení vlivu měnového kurzu), zisk je výš o 23,4 % (respektive o 20,8 % při vyloučení vlivu měnového kurzu).

Lepší výsledky díky cenové politice a zvýšenému odbytu, tržní podíl v ČR ale klesá

Za lepšími výsledky stojí především příznivá cenová politika společnosti a zvýšení odbytu v České republice a na Slovensku, export ale klesl. Objem domácího odbytu vzrostl o 5,0 % v České republice a 5,4 % na Slovensku, objem exportu klesl o 6,1 %. Celkový trh s cigaretami poklesl v České republice o 0,7 %, na Slovensku vzrostl o 2,1 %;

Ze zprávy dále vyplývá, že na domácím trhu klesá nejen celkový trh s cigaretami, ale i tržní podíl Philip Morris ČR – ten během prvního pololetí poklesl o 3,3 procentního bodu. Na Slovensku se naopak společnosti daří tržní podíl navyšovat – k 30.6. vzrostl o 1,0 procentního bodu.

„Přestože měl pokles našich místních značek a značky Red & White nepříznivý dopad na náš tržní podíl v České republice, byl částečně kompenzován vyšším podílem značek Marlboro, L&M, stejně jako vyšším podílem značek Chesterfield a Philip Morris. Náš tržní podíl na Slovensku i nadále stabilně rostl, a to především v důsledku růstu podílu značek Marlboro, L&M a Philip Morris. Za účelem větší konkurenceschopnosti jsme na obou trzích přistoupili ve čtvrtém čtvrtletí roku 2013 a v prvním čtvrtletí roku 2014 ke konsolidaci portfolia některých z našich klesajících místních značek.“ uvedl András Tövisi, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Philip Morris ČR a.s.

Výhled po zbytek roku? Závisí na více faktorech

Výhled pro zbývající část roku z velké části závisí na několika faktorech, zejména na změnách ekonomického prostředí, na celkovém poklesu legálního trhu s cigaretami a na míře, do jaké budou spotřebitelé přecházet na produkty s nižším daňovým zatížením. I nadále pokračujeme v implementaci plánovaných iniciativ na zvýšení produktivity s cílem udržet náklady na stejné úrovni a zaměřujeme se na inovaci portfolia značek, což nám umožní účinně konkurovat jak v České republice, tak i na Slovensku,“ uzavřel András Tövisi.

Konsensus agentury Bloomberg očekává celoroční tržby na úrovni 12,132 mld. Kč, čistý zisk pak ve výši 2,2 mld. Kč.

Výsledky hodnotíme pozitivně, pozitivně reaguje i trh – akcie nyní posilují o více než 1 % a aktuálně se pohybují u ceny 10 500 Kč. Roční cílová cena podle konsensu agentury Bloomberg je přitom 10 180 Kč, s rozsahem od 9610 Kč do 10 750 Kč.

Společnost Philip Morris ČR již v březnu oznámila schválení dividendy ve výši 820 korun, k této částce získají akcionáři navíc další prostředky z rezervního fondu ve výši 60 Kč na akcii. Ze zisku v roce 2012 byla vyplacena dividenda 900 Kč.

Mateřská Philip Morris International snížila výhled zisku

Mateřská společnost Philip Morris International oznámila své pololetní výsledky již 17. července. Očištěný zisk na akcii ve výši 2,6 USD znamenal 0,4% nárůst oproti předchozímu období v 2013, tržby bez DPH a spotřební daně klesly meziročně o 5,7 %.

Společnost již v červnu vydala upozornění, že je nucena snížit celoroční cíl na úrovni zisku z rozmezí 5,09 až 5,19 na 4,87 až 4,97 USD akcii. Proti sílící konkurenci ve formě elektronických cigaret se rozhodla bojovat nákupem společnosti Nicocigs, britského výrobce elektronických cigaret. Transakce byla oznámena v červnu a nepodléhá schválení regulátora, ani nebude mít významný vliv na finanční výsledky Philip Morris International za rok 2014. Již dříve také oznámila získání licence a povolení k distribuci elektronických cigaret a výrobků společnosti Altria Group.

Newsletter