Euro proti dolaru umazalo velkou část ranních ztrát. Obchoduje se kolem 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se jako jediná posunula do zisku pod 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

Philip Morris přes pokles trhu o desetinu zvedl tržby

Tuzemský tabákový lídr Philip Morris ČR za devět měsíců roku zvedl čisté tržby o desetinu na 10,2 miliardy korun při mírném poklesu českého cigaretového trhu a s podporou vývoje na měnách.

Konsolidované tržby tabákové firmy bez spotřební daně a DPH vzrostly o 10,2 procenta na 10,2 miliardy korun. Růst po vyloučení pohybů měn tržby vzrostly o 5,9 procenta.

Celkový trh s cigaretami přitom v tuzemsku poklesl o 0,1 % procenta, na Slovensku, jehož trh pod českou firmu spadá, vzrostl o 2,4 %.

Tržní podíl Philip Morris ČR na českém trhu dále klesl a to o 2,7 procenta. Na Slovensku vzrostl o 1,4 procenta.

Objem domácího odbytu vzrostl o 6,6 % v České republice, na Slovensku pak vzrostl o 7,4 %.

“Zatímco růst našich konsolidovaných tržeb za prvních devět měsíců 2014 ovlivnil příznivý vývoj cen, objem prodejů a míra zastoupení jednotlivých značek v prodejích v České republice i na Slovensku, náš tržní podíl v České republice zůstal i nadále pod tlakem z důvodu pokračujícího přechodu spotřebitelů na cigarety v levném cenovém segmentu a také na jemně řezaný tabák pro ruční výrobu cigaret s nižším daňovým zatížením,” řekl k výsledkům András Tövisi, předseda představenstva a generální ředitel.

Podle Tövisiho pokles podílu našich místních značek a značky Red & White dopadl na tržní podíl v České republice, příznivě ale působil růst podílu značek Marlboro, L&M, a Chesterfield. 

Newsletter