Pimco čelí odlivu vkladů a stahuje zisky Allianz. Má náhradu za „nový normál“

(Aktualizováno 11:14) Evropská pojišťovací jednička Allianz oznámila pokles zisku divize asset managementu o 29 % na 406 mil. EUR, především vlivem odlivu vkladů z fondů Pimco. Investoři z tohoto největšího dluhopisového fondu světa vybrali ve čtvrtletí téměř 22 mld. EUR, zatímco do Allianz Global Investors v čistém „přiteklo“ 1,9 mld. EUR.

Nevoli akcionářů ohledně klesajících výnosů Pimca čelil CEO Allianz Michael Diekmann, který upozornil, že investice do Pimca byla dosud velmi zisková. „Asset management byl nyní slabší, vývoj je ale v souladu s našimi cíli pro letošní rok,“ dodal CFO Dieter Wemmer. Allianz letos plánuje dosáhnout provozního zisku v rozmezí 9,5 – 10,5 mld. EUR.

Z vedení společnosti Pimco v lednu nečekaně odešel Mohamed El-Erian. Rezignoval z funkce výkonného ředitele a provozního ředitele, o níž se dosud dělil se spoluzakladatelem Billem Grossem. El-Erian nicméně zůstal v řídícím výboru Allianz International, která v roce 2000 Pimco převzala.

Pimco Total Return Fund, který je vlajkovou lodí kalifornské společnosti Pacific Investment Management Company, ke konci září 2013 spravoval aktiva v celkové hodnotě 1,97 bil. dolarů. Loni fond Pimco zažil nejhorší rok za zhruba dvě desetiletí, kdy investoři z fondu vybrali celkem přes 41 miliardy dolarů (údaje Morningstar).

„New neutral“ namísto „nového normálu“?

Termín „nový normál“, který dvojice Bill Gross a Mohamed El-Erian zavedli a popularizovali před pěti lety k pojmenování stavu světové ekonomiky, má být nyní nahrazen pojmem „new neutral“. Pokrizové období podle Pimca vstupuje do nové fáze, v níž světová ekonomika konverguje k trendu nižšího a stabilního tempa růstu v prostředí hlavních úrokových sazeb „zaseklých“ pod svými předkrizovými úrovněmi.

„Domníváme se, že ‚new neutral‘ je výsledkem přirozené evoluce z ‚nového normálu‘, uvedl výkonný viceprezident Pimca Richard Clarida, který nový výhled přirovnal k zařazení automobilové řadící páky na neutral. „Jedná se o vývoj, kdy globální ekonomika neoživuje, ale konverguje k trendu velmi pomalého tempa růstu.“

Newsletter