Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Pivovary Lobkowicz: Rekordní marže. Skvělé třetí čtvrtletí?

Pivovary Lobkowicz Group, čtvrtá největší pivovarnická skupina na českém trhu, obchodovaná na pražské burze, zvýšily v pololetí provozní zisk EBITDA o 3,5 % na 117,3 milionu korun. Po očistění o jednorázové položky pak celkových 123,5 milionu korun, meziročně o 2 procenta více. Čistý zisk dosáhl 30 milionů korun proti ztrátě 26 milionů korun přes rokem. Důvodem je dle firmy kapitalizace akcionářských půjček v loňském roce, jež výrazně snížila dluh.

Celkové konsolidované tržby v prvním pololetí roku 2015 meziročně vzrostly o 0,4 % na 580,2 milionu Kč. Firmě se podařilo posílit prodej na domácím trhu a mírně vzrostla i produkce piva v hektolitrech. Samotné tržby z prodeje piva meziročně vzrostly o 0,2 % na 552,1 milionu korun. „Nárůst v tržbách je tvořen zejména růstem prodejů. Na růstu tržeb do pohostinství a restaurací se podílely nejvýznamněji značky Lobkowicz a Klášter,“ uvedla skupina.

Šéf Pivovarů Lobkowicz ovládne firmu a vyplatí investory

Významný nárůst dle firmy zaznamenaly 12° a 14° piva a rovněž pivní speciality představené v průběhu loňského roku, například Chlumecký India Pale Ale.

„Dosažené výsledky hospodaření za první pololetí 2015 potvrzují naši dobrou pozici na vysoce konkurenčním trhu piva v České republice. Ukazuje se, že zaměření našich pivovarů na vaření poctivého piva řemeslným způsobem se vyplácí a konzumenti to oceňují. Daří se nám jak na provozní úrovni, kde mírně rosteme, tak i na úrovni čistého zisku pro akcionáře, který jsme výrazně vylepšili v rámci kapitalizace akcionářských půjček,“ řekl Zdeněk Radil, generální ředitel a předseda představenstva.

V aktuálním čtvrtletí šéf, který firmu z rukou dalších investorů převzal do vlastních, čeká velmi silný výsledek. „Jsme velice pozitivní, co se týče budoucích výsledků za třetí čtvrtletí, kdy se díky rekordnímu teplému počasí podařilo maximalizovat naše prodeje. Měsíc červenec zaznamenal absolutní rekord v prodeji piva skupiny v celé její historii a meziroční nárůsty prodejů za letní měsíce (červen až srpen) přesáhly desetiprocentní hranici. Na odhad dopadu do konsolidovaných výsledků je zatím brzy, přesto věříme v dosažení vynikajícího výsledku za třetí kvartál,“ dodal Zdeněk Radil.

Šéf Pivovarů Lobkowicz Radil: Zvažujeme nákup středně velkého pivovaru

Provozní zisk (EBIT) za prvních šest měsíců roku 2015 dosáhl výše 40,0 milionu Kč a zvýšil se oproti prvním šesti měsícům loňského roku o 38,2 %. Firma to připisuje lepší provozní výkonnosti v oblasti řízení nákladů.

Aktivity společnosti na českém trhu a sestávají se ze sedmi regionáních pivovarů. Těmi jsou Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter, Vysoký Chlumec a Černá Hora.

Skupina v červnu oznámila, že většinu v Pivovarech Lobkowicz Group kupuje firma vlastněná generálním ředitelem skupiny Zdeňkem Radilem. Dosavadní majoritní vlastníci Palace Capital a GO Solar s Radilem podepsali smlouvu o převodu 79,4 procenta v PLG za 1,9 miliardy korun. Prodej je ale podmíněn splacením celé kupní ceny do konce srpna.

Newsletter