Američané jsou veskrze praktický národ. Jsou mistři v řešení problémů a nalézání rychlých východisek ze zapeklitých situací. Nejsou vždy čistá a estetická, ale fungují. Tato akčnost není kompatibilní s idealismem, ve kterém spočívají evropské kořeny. Proto dost často my Evropané nerozumíme americkému chování a jejich přístupům. Tento rozdíl je patrný i v historii. Porovnáme-li francouzskou a americkou revoluci, jež obě proběhly na konci 18. Století, zjistíme, že ta první se utopila v krvi popravených a padlých a skončila návratem autoritářského systému, druhá vedla k vytvoření příručky pro aplikaci demokracie- Ústavy Spojených států amerických a její uvedení do života. Dvě podobné události vyústily v diametrálně odlišné konce. Jsme svědky paradoxu. To, co je praktické, bývá málokdy estetické, a to, co je mravně a filozoficky hluboké, bývá málokdy praktické.
Několik bouřlivých týdnů v podání Donalda Trumpa nevybočuje příliš z nastíněného obrazu Spojených států jako země praktických a rychlých rozhodnutí. Změnilo se pouze to, že USA začaly myslet více na sebe než na zbytek světa. Pro nás Evropany to je nepříjemné, ale neměli bychom se, tak jak máme ve zvyku, oddávat ideologickým odsudkům. Pokud chceme na současné politice hledat nějakou estetiku a zařadit si ji do kategorií dobra a zla, pravdy a lži, nebude to fungovat.
Určité hlasy z amerického podnikatelského a finančního prostředí tvrdí, že domácí ekonomika a státní finance potřebují plošná cla ve výši deseti procent. Takto sazba by přinesla nezanedbatelné příjmy do státního rozpočtu a zároveň by zásadním způsobem nenarušila současné mezinárodní dodavatelské řetězce. Kovbojská strategie současného prezidenta jim není příliš sympatická, přestože s meritem jeho rozhodnutí souhlasí. Jak bylo řečeno výše, Američané jsou pragmatický a praktický národ a pokud jeho racionální část souhlasí se směřováním ekonomické politiky, nic se na tomto faktu nezmění. Dovozní cla v nějaké podobě Spojené státy proto zavedou v každém případě. Na druhou stranu bychom taktéž měli počítat s tím, že pokud Donald Trump začne příliš škodit, jeho politický osud bude pragmaticky zpečetěn. Nakonec nejkomičtější fakt, závěrem celé Trumpovy eskapády by mohlo být, že plošná deseti až dvacetiprocentní cla, o která Spojeným státům v podstatě jde a ke kterým současná situace pravděpodobně konverguje, budou interpretována zbytkem světa jako vítězství.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1370 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,53 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1301 do 1,1448 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,93 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 21,93 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,88 až 25,01 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,81 do 22,13 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo