Po dnešku je letošní růst sazeb Fedu utopií

Doslova katastrofální byla páteční čísla z amerického trhu práce. Právě ta přitom zdůraznila šéfka Fedu Janet Yellenová jako faktor, dle kterého se Fed bude rozhodovat ohledně zvyšování růstu sazeb. Ten při takto zoufalém zhoršení tvorby nových míst v americké ekonomice už letos asi nepřijde, je teď většinovým očekáváním Wall Street.

V americké ekonomice v září vzniklo pouze 142 tisíc nových pracovních míst mimo sektoru zemědělství. Analytiky na Wall Street bylo očekáváno číslo 200 tisíc a právě to je také ukazatelem jakž takž zdravého pracovního trhu v současných podmínkách. Prudce k horšímu – na 136 ze 173 tisíc – byla revizí statistických dat přehodnocena také tvorba pracovních míst v srpnu.

Wall Street dnes do závěru prudce zvyšovala zisky a konečná bilance obchodního dne zní: S&P 500 1,43 %, DJIA 1,23 %, Nasdaq 1,74%. Vzkaz investorů je to jasný a silný: sazby Fedu už letos vzhůru nepůjdou, úročeným aktivům se dařit nezačne, pro akcie dobře – z pohledu chování Fedu, byť pohled stavu americké ekonomiky říká opak (nedaří se ekonomice, nebudou dobré firemní zisky, dividendy, …).

Obrat amerických akcií z úvodních 1,5% poklesů do více než 1% zisků ne nejprudší za poslední čtyři roky. Ropu popohnala výše zpráva o útlumu investic do rozvoje těžby, v rámci S&P 500 se staly motorem růstu energie s +4 %. Nasdaqu pak k růstu pomohly biotechnologie, v předchozích dnech tlačeny dolů krom jiného tweetem Hillary Clintonové. Sektor se ale dostal pod tlak politiky a může odtud podléhat volatilitě až do prezidentských voleb v příštím roce. 

Newsletter