Podle čeho předpovědět vývoj ceny zlata?

Podle čeho se dá předpovědět vývoj ceny zlata? Nabízí se například sentiment trhu, který v situaci zvýšené nervozity investory nutí uchýlit se k tzv. bezpečným přístavům. Stejně tak je možné zmínit vývoj kurzu dolaru. Existuje však ještě jeden ukazatel, který je pravděpodobně mnohem významnější. Který?

Podle Viveka Dhara, analytika z Commonwealth Bank, vývoj ceny zlaty nejlépe předpoví reálné úrokové sazby americké ekonomiky měřené jako reálný výnos desetiletého výnosu (nominální výnos očištěný o inflaci). Jakmile se výnos tohoto bondu snižuje, cena komodity roste a naopak.

Gartman: Zlato a bondy se zbláznily. Co teď?

„U zlata a výnosu amerického 10letého dluhopisu je z historického hlediska prokázán silný inverzní vztah,“ přepisuje Dharova slova server Business Insider. „Jsme přesvědčen, že toto pouto vydrží i nadále s tím, jak klesající výnosy nasměrují pozornost neamerických investorů k aktivům, jako je drahý kov.“

Obchodníci by tohoto faktu měli využít co nejdříve. Existuje totiž riziko, které by vývoj výnosů amerických bondů mohlo ovlivnit, a to v neprospěch zlata. V tomto směru je řeč o americké centrální bance a jejím plánu navyšování úrokových sazeb. Dhar je přesvědčen, že jakmile Fed zvýší své úrokové pásmo z aktuálních 0,25 až 0,5 %, výnos z bondů vzroste a s ním klesne cena žlutého kovu.

 

Newsletter