Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

„Podnikavá“ eurozóna roste nejrychleji za čtyři roky

Soukromý sektor v zemích eurozóny získává na síle. Dnes zveřejněné indexy nákupních manažerů, jež zachycují klima podniků a firem v hlavních ekonomikách regionu rostly. Za eurozónu se podnikatelská aktivita v červnu zvýšila nejrychlejším tempem za poslední čtyři roky.

Index podnikatelské aktivity v měnovém bloku v červnu stoupl na 54,1 bodu z květnových 53,6 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od května 2011. Index se již dva roky nachází nad padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Podle hlavního ekonoma společnosti Markit Chrise Williamsona odolává eurozóna řecké krizi „relativně dobře“. Jednání o řeckém dluhu se táhnou již čtyři měsíce, podle včerejších vyjádření evropských představitelů k poslednímu řeckému návrhu je ale možná dohoda do konce týdne.

Hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí podle údajů statistického úřadu Eurostat stoupl proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta. To představuje nejprudší nárůst za téměř dva roky. Červnová hodnota indexu podnikatelské aktivity podle Williamsona signalizuje, že ekonomika si toto tempo růstu udrží i ve druhém čtvrtletí.

Světová banka tento měsíc zlepšila odhad hospodářského růstu v eurozóně pro celý letošní rok na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,1 procenta. Se stejným tempem růstu počítá rovněž Evropská centrální banka (ECB), která ekonomiku eurozóny podporuje nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů.

Newsletter