„Podnikavá“ eurozóna roste nejrychleji za čtyři roky

Soukromý sektor v zemích eurozóny získává na síle. Dnes zveřejněné indexy nákupních manažerů, jež zachycují klima podniků a firem v hlavních ekonomikách regionu rostly. Za eurozónu se podnikatelská aktivita v červnu zvýšila nejrychlejším tempem za poslední čtyři roky.

Index podnikatelské aktivity v měnovém bloku v červnu stoupl na 54,1 bodu z květnových 53,6 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od května 2011. Index se již dva roky nachází nad padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Podle hlavního ekonoma společnosti Markit Chrise Williamsona odolává eurozóna řecké krizi „relativně dobře“. Jednání o řeckém dluhu se táhnou již čtyři měsíce, podle včerejších vyjádření evropských představitelů k poslednímu řeckému návrhu je ale možná dohoda do konce týdne.

Hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí podle údajů statistického úřadu Eurostat stoupl proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta. To představuje nejprudší nárůst za téměř dva roky. Červnová hodnota indexu podnikatelské aktivity podle Williamsona signalizuje, že ekonomika si toto tempo růstu udrží i ve druhém čtvrtletí.

Světová banka tento měsíc zlepšila odhad hospodářského růstu v eurozóně pro celý letošní rok na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,1 procenta. Se stejným tempem růstu počítá rovněž Evropská centrální banka (ECB), která ekonomiku eurozóny podporuje nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů.

Newsletter