Poker v mezinárodních vztazích

Klíčové body

  • V pomyslné pokerové hře se svět nachází těsně před „flopem“
  • USA mají jednu silnou a jednu slabou kartu
  • Euro vítězí
Zdroj: Depositphotos

V pokerové hře Texas Hold’em dostávají hráči v prvním kole dvě karty, na základě kterých se rozhodnou, zdali budou pokračovat nebo složí a počkají na další hru, kde jim štěstěna možná bude více nakloněna. Přijmeme-li tezi, že na mezinárodním poli právě probíhá velká globální pokerová hra, nacházíme se ve stadiu, kdy mají hráči rozdáno a čekají na flop. To je pro neznalé druhé kolo, kdy dealer vyloží na stůl tři karty, které mohou všichni použít k doplnění svých posloupností. Flop může změnit slabou úvodní konstelaci na silnou a naopak. Spojené státy mají v ruce jednu hodně silnou kartu a jednu hodně slabou kartu. Tou silnou kartou je poměrně velký náskok v investicích do AI infrastruktury a jasná vize domácích technologických firem nekompromisně se svézt na této vlně, která slibuje obrovskou revoluci v tom, jakým způsobem používáme informační technologie v osobním životě i podnikání. Tou slabou kartou je politika a veřejné finance.

Na konci minulého týdne byl schválen Big Beautiful Bill, který téměř jistě navýší již tak vysoký federální dluh USA o pět biliónů dolarů v příštích dvou letech. Stávající dluh USA se pohybuje na hranici 120-125 % HDP. Americká administrativa si dozajista v tichosti říká, že jsou země, které dokáží žít s ještě větší dluhovou zátěží. Je to například Itálie a Japonsko. Je pravdou, že jejich statistiky jsou horší, ale tento nedostatek mají vyvážen na jiné straně. Itálie má například obchodní přebytek a japonská měna ztratila za posledních pět let téměř polovinu své hodnoty.

Pokud se naplní negativní scénář, budou se za dva roky Spojené státy pohybovat kolem současné úrovně  italského dluhu. Vzhledem ke svému geopolitickému postavení, silné armádě, vysokému nominálnímu růstu a statusu dolaru jako rezervní měny se nemusí tohoto čísla obávat. K Japonské úrovni, která činí 200 % HDP, se zatím ani zdaleka nepřibližují. Žádný politik, dokonce ani Donald Trump, není tak bezohledně otevřený, aby něco podobného probíral na veřejnosti, nicméně úvahy tohoto typu dozajista probíhají v kuloárech Bílého domu. To, co se děje, je z historického pohledu bezprecedentní, avšak položme si otázku, co má v dnešní době precedens? Volání po utahování opasků padlo v USA jednoznačně na neúrodnou půdu. Jednoho dne k němu dojde – ať díky krizi, či osvíceným krokem politiků, ale ta doba je ještě daleko před námi.

Jako relativně jistý trend se za současné situace zdá oslabování dolaru zejména vůči euru. Avšak tento trend může podléhat značným výkyvům. Bude záležet, co přijde „na flopu“.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1769 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,13 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1707 do 1,1827 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,64 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 20,93 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,62 až 24,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 20,83 do 21,07 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Newsletter