Česká národní banka před necelým týdnem začala postupně snižovat sazby. Přidává se tak k dalším zemím typu Maďarsko nebo Polsko. Jak jsou na tom jiné evropské státy s vlastní měnou? Jak švédská i norská ekonomika jsou pravděpodobně na vrcholu aktuálního úrokového cyklu, ale potenciální navýšení sazeb stále existuje. První snížení úroků bychom na severu měli čekat až v druhé polovině příštího roku.
Aktuální švédská dezinflace se vyznačuje tím, že je relativně lineární. Krkolomnost se samozřejmě může dostavit, až se průměrná cenová hladina dostane do kritičtějšího rozmezí 2-5 %. V listopadu byla meziroční inflace 5,8 %. Z vrcholu na úrovni 12,3 % (z prosince 2022) pomohlo osm utažení v celkovém součtu 400 bazických bodů. Trhy nyní zaceňují stabilitu úrokových sazeb po většinu roku 2024, než se monetární politika švédské centrální banky plně propíše do ekonomiky, pak by mělo přijít uvolnění. Potenciální další utažení je nyní méně pravděpodobné. Samotná Riksbank avizovala v listopadu, že v aktuálním cyklu jsou úroky pravděpodobně na svém vrcholu. Na tuto zprávu švédská koruna reagovala mírným oslabením.
Švédská koruna vůči euru zhruba dva roky oslabovala. Obrat však nastal zhruba před třemi měsíci, kdy se trend obrátil ku prospěchu švédské měny. V posledních 8 týdnech umazala veškeré ztráty z období února až září tohoto roku. Zvrat na podzim byl způsoben ve změně sentimentu v rámci evropské a americké monetární politiky. Inflace v Americe i eurozóně v posledních měsících tohoto toku klesala trochu výrazněji, než se očekávalo. Na základě toho trhy začaly očekávat dřívější uvolnění monetárních podmínek jak ze strany Fedu, tak i ECB. Oproti tomu situace ve Švédku se nijak výrazně nezměnila a možnost dalšího navýšení sazeb v roce 2024 zcela nezmizela. Z toho právě těží koruna, která se koncem tohoto prosince přiblížila k hranici 11,00 EURSEK.
Norská centrální banka se zatím prezentuje ještě více jestřábím stylem. Ukazuje, že vnímá proinflační rizika vážně. Dle tržního konsensu měl být vrchol sazeb dosažen utažením monetárních podmínek už v září, přestože tehdy banka avizovala, že pravděpodobně další navýšení sazeb ještě přijde. A opravdu Norges Bank v polovině prosince doručila ještě jedno zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Centrální banka se obává zejména růstu mezd v příštím roce. Vrchol meziroční inflace v Norsku byl 7,5 % v říjnu 2022, což je nejvyšší hodnota za více než 30 let. Nicméně o více než rok později se meziroční průměrná cenová hladina pohybuje na 4,8 % (údaj za listopad 2023), značící nedostateční pokles. Guvernérka Ida Wolden Bache prohlásila, že další navýšení sazeb nelze vyloučit. Dle aktuální prognózy by norská centrální banka měla sazby držet na aktuální úrovni do podzimu příštího roku.
Z dlouhodobého hlediska norská koruna vůči evropské společné měně slábne. Norská měna za posledních deset let ztratila vůči euru přes 35 % své hodnoty, v posledních dvou letech oslabila o zhruba 16 %. Tento rok nebyl výjimkou, trend pokračuje. V lednu se norská koruna obchodovala pod 10,50 EURNOK, v květnu a listopadu se v několika málo dnech středový kurz pohyboval nad 12 korunami za euro. Na vyšší hodnoty jsme se historicky dostaly jen v jarních měsících 2020, v začátcích covidové pandemie. V posledních dvou týdnech norská koruna posílila a umazala tak eurové zisky. Je to reakce na výše zmíněné utažení ekonomiky, což vedlo posunu z 11,85 k 11,20 EURNOK. Z dlouhodobého hlediska se může jednat o korekci, ale změnu trendu nelze vyloučit. Možná se bude jednat o podobný vývoj jako u švédské koruny. Velkou roli v tom bude hrát načasování začátku uvolňování monetární politiky.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1047 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,41 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1010 do 1,1086 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,62 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,29 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,54 až 24,71 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,15 do 22,43 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME