Poslední odraz před propadem? HDP Británie předčilo očekávání

Hrubý domácí produkt Spojeného království během druhého kvartálu letošního roku porazil očekávání analytiků. Předběžné tempo jeho růstu posledních třech měsíců dosáhlo mezičtvrtletně +0,6 %, přičemž očekáváno bylo +0,4 %. Meziročně se pak čísla dostala na +2,2 %, zatímco predikce pracovala s 2 %. Hlavním tahounem výstupu byla průmyslová výroba, která má za sebou největší boom od roku 1999.

Pravdou je, že by toto pozitivní překvapení mohlo být posledním odrazem před bolestným pádem. Do výše zmiňovaných hodnot totiž nejsou započítány veškeré dopady odhlasovaného odchodu země z Evropské unie. Jak se ostrovní ekonomika s tzv. brexitem vypořádá, se totiž ukáže nejdříve v příštích datech, tedy během třetího čtvrtletí, s ještě větší pravděpodobností v těch následujících.

Podle agentury Reuters očekává většina z oslovených analytiků propad britské ekonomiky do recese. Na druhou stranu zde existuje z patřičných míst (ministerstvo financí a centrální banka) potvrzený příslib podniknutí všech nezbytných kroků ekonomické podpory.

V návaznosti na pozitivní data hlavní britský index FTSE mírně roste, a to o +0,29 %. Co se týče libry, ta jak na páru s eurem, tak i dolarem slábne. V prvním případě na 1,191 GBPEUR, ve druhém na 1,310 GBPUSD. Ve dvojici s korunou se pak nacházíme na 32,18 GBPCZK.

Newsletter