Poslední „úplný“ obchodní den končí Wall Street smíšeně

Americké akcie dnes dozvuky rusko-tureckého incidentu prakticky nevnímaly.  Index S&P 500 jako jediný klesl, ovšem pouze o 0,01 %. Zakončil tak na 2088,9 bodech.  Dow Jones je o 0,01 % výše, což odpovídá 17 813,4 bodům. Technologický Nasdaq vzrostl o 0,26 % a skončil 5116,14 na bodech.

Podle agentury Reuters již obavy z důsledků úterního sestřelení ruského vojenského letounu Tureckem polevily. Dnes naopak zafungovaly údaje o vývoji ekonomiky Spojených států, které podpořily očekávání, že centrální banka příští měsíc pravděpodobně přikročí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb za bezmála posledních deset let.

Americké ministerstvo obchodu dnes například oznámilo, že zakázky na kapitálové zboží bez zahrnutí vojenské techniky a letadel se ve Spojených státech v říjnu zvýšily o 1,3 %. Jejich růst tak zrychlil z 0,4 % v předchozím měsíci. Tyto zakázky jsou důležitým indikátorem investičních plánů amerických podniků.

Dále byly reportovány osobní příjmy v USA, které meziměsíčně vzrostly o 0,1 % při očekávání na +0,3 %, a výdaje, jež skončily na +0,4 %. Týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti skončila na 260 tisících při očekávání na 270 tisících.

Byť nejsou všechna zveřejněná data bezkonkurenčně přesvědčivá, většina investorů je považuje za relativně slibný signál, který by mohlo podpořit vidinu vyšších úrokových sazeb.

Na smíšené výsledky zapůsobil i lehký pokles na ropě. Ta během většiny dne ztrácela vinou sílícího dolaru. Americká měna reagovala především na zveřejněná data, která byla navíc umocněna rostoucí spekulací ohledně dalšího uvolnění evropské měnové politiky. Eurodolar se tak aktuálně pohybuje na úrovni 1,062 EURUSD.

Svou roli hrál i fakt, že obchodní objemy byly poměrně nízké, a to z důvodu zítřejších bankovních prázdnin. Spojené státy totiž zítra oslaví Den díkůvzdání. V pátek pak bude obchodní doba zkrácená.

Newsletter