Potraviny v květnu vyhnaly inflaci v Číně na čtyřměsíční maximum

Meziroční míra inflace v Číně stoupla v květnu vlivem rychlejšího zdražení potravin na čtyřměsíční maximum 2,5 procenta. Zpomalil pokles velkoobchodních cen, který čínským výrobcům sráží zisky. Dnešní statistické údaje jsou podle ekonomů dalšími známkami stabilizace ochabující ekonomiky a ponechávají vládě a centrální bance dostatek prostoru pro zacílenou politiku na podporu ekonomiky.

Inflace se zrychlila z dubnové úrovně 1,8 procenta a překonala odhady ekonomů, kteří podle agentury Reuters počítali s jejím zvýšením na 2,4 procenta. Vláda stanovuje letos pro inflaci cíl 3,5 procenta.

Ceny potravin v meziročním srovnání zrychlily růst na 4,1 procenta z dubnového tempa 2,3 procenta. Celková cenová hladina se proti předešlému měsíci zvýšila o 0,1 procenta.

Pokles velkoobchodních cen se zmírnil na 1,4 procenta z dvouprocentního tempa v dubnu. Ceny na úrovni výrobců klesají již 27. měsíc po sobě, zmírnění jejich poklesu ale naznačuje rostoucí poptávku po průmyslovém zboží.

Analytici očekávají, že růst čínské ekonomiky letos zpomalí na 7,3 procenta, což by bylo nejméně za 24 let. Kvůli slabšímu růstu domácích investic a poklesu vývozu ekonomika v prvním letošním čtvrtletí vzrostla pouze o 7,4 procenta, nejpomaleji za 18 měsíců. Podle o víkendu zveřejněných údajů čínský vývoz v květnu díky zvýšené globální poptávce výrazně oživil, dovoz ale nečekaně klesl.

Newsletter