Pozor, blíží se tsunami iPhonů

Rok 2016 není pro společnost Apple rozhodně tím nejlepším. Sám CEO nakousnutého jablka Tim Cook přiznal, že iPhony ztrácí svůj podíl na trhu v porovnání s Androidem téměř ve všech hlavních odbytištích, o čemž svědčí i 16% propad prodejů jen za první kvartál. Mnozí analytici věří, že tento trend bude i nadále pokračovat a Applu nezbude nic jiného, než se „přetransformovat“ na jinou vlajkovou loď. To však není případ společnosti BMO Capital Markets. Její tým je naopak přesvědčen, že svět čeká zcela nevídaná iPhonová tsunami.

Kde bere Tim Long, analytik BMO Capital, se svým týmem takovou jistotu? Hlavním pilířem jejich argumentace je fakt, že Apple má pod sebou tu největší uživatelskou základu chytrých telefonů v celé své historii. Největší podíl pak tvoří ti, jejichž iPhony jsou minimálně dva roky staré, a právě 25 % z nich by letos mělo konečně přistoupit k upgradu. Kolik je to telefonů? Podle Longa jde o zhruba 120 milionů kusů.

Analýza historických prodejů Applu ukázala, že v průměru přibližně 17 % uživatelů svůj telefon upgraduje ihned poté, co vyjde nový model, 58 % to samé učiní až o rok později, 22 % pak o dva. Pouze 2 % „iPhonistů“ si vystačí se zastaralým typem ještě déle.

iPhone 7 bude do prodejen uveden v době, kdy trh zasáhne doslova tsunami uživatelů se starými telefony, která bude dokonce větší, než ta rekordní z období vypuštění iPhonu 6. Proč? Procento uživatelů, jejichž mobily jsou dva či více let staré odpovídalo při zahájení prodeje iPhonu 6 (září 2014) 23 %, v případě modelu 6S (září 2015) 19% a u modelu 7, který bude vypuštěn letos v září, by toto číslo mělo dosáhnout 25 %.

„V případě iPhonu 7 očekáváme dosud největší uživatelskou základnu se zastaralými modely, a to zhruba 120 milionů. Podle historických dat se tak dá čekat, že všichni tito lidé budou chtít vyměnit staré iPhony za nové,“ přepisuje Longova slova server Business Insider.

Pomyslnou třešničkou na dortu budoucích očekávání jsou informace od Maynarda Uma, analytika banky Wells Fargo. Tomu se podařilo zjistit, že Apple upozornil své čínské dodavatele, aby se v roce 20016 připravili na výrobu 72 až 78 milionů kusů iPhonu 7, což je nejvyšší číslo za poslední dva roky. Odhady však hovoří o mnohem vyšších číslech, přičemž v případě Wells Fargo se dostáváme až na 82,2 milionů kusů.

Z historického hlediska jsou objednávky Applu poměrně dobrým předstihovým indikátorem konečných prodejů. Podle dat společnosti Statista, cokoliv nad 75 milionů bude signalizovat náběh na rekord.

 

Newsletter