Dnes v 18:40 vystoupí guvernér Fedu Powell. Střední a delší výnosy US bondů klesají. Dolar v zisku krátce otestoval úroveň 1,0700 za euro. Měny regionu včera oslabily. Koruna se posunula nad 23,85 za euro, dnes mírně sílí pod tuto hranici.

Pozvánka na webinář: Dostanou nás centrální banky do recese?

December 2019 FOMC Press Conference: _D4A8199 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Celosvětová vlna inflace se nevyhýbá ani České republice. Vedle ruské invaze na Ukrajinu a přetrvávajících problémů na straně nabídky tlačí na vyšší inflaci i trh s energetickými komoditami.

Výhledy růstu cen v roce 2022 ukazují, že průměrný meziroční růst dosáhne s vysokou pravděpodobností dvouciferné hodnoty. I proto se ČNB rozhodla na svém březnovém zasedání zvýšit sazby o 50 bazických bodů. Zvyšovat úroky bude dále i americký Fed a s velkou pravděpodobností ke konci roku i ECB.

Vyšší sazby se nutně projeví v ekonomickém růstu, který už teď zpomaluje. Centrální banky totiž normalizují měnovou politiku v prostředí nabídkového stagflačního šoku, navíc v době nadále trvajících omezení na straně nabídky. Mohly by svou politikou dostat ekonomiku do recese? O těchto tématech se budeme bavit na webináři hlavního ekonoma skupiny Roklen Pavla Peterky a analytika devizových trhů Jana Berky s názvem „Dostanou nás centrální banky dostat do recese?“. Po úvodní prezentaci bude možné pokládat dotazy.

Webinář je zdarma a bude začínat ve středu 6. dubna v 15 hodin. Přihlásit se můžete prostřednictvím odkazu ZDE.

 

Newsletter