PPF navýšila podíl v O2 na 83 procent

Investiční skupina PPF zvýšila ovládaný podíl v operátorovi O2 na 83 procent z dvou třetin při koupi z rukou španělské telekomunikační skupiny Telefónica SA, vyplývá z regulatorního hlášení, informací ČT a čtk. PPF získala zhruba 6 procent akcií z rukou banky UniCredit. Na 73 procent zvýšila svůj podíl v O2 již po realizaci povinné nabídky odkupu podílů od menšinových akcionářů.

Dalšími odkupy se PPF výrazně přiblížila 90% podílu, regulatorní hranici pro iniciaci možného vytěsnění zbývajících akcionářů. “ Domníváme se, že potenciální nabídková cena v případném vytěsnění by se mohla odvíjet od ceny z povinného odkupu zřejmě ovlivněné vyplacenou dividendou,“ komentoval analytik J&T banky Milan Vaníček.

Většinový podíl v O2 získala PPF za 63,6 miliardy korun proti 65,9% akcií. Telefónica SA nadále ovládá 5% podíl. Odkupní cenou bylo 305,60 Kč. Nabídka na odkupy podílu menšinovým akcionářům zněla na 295,15 Kč za akcii a nebyla příliš úspěšná.

PPF akcie dle reportu získala ještě před rozhodným datem pro dividendu ve výši 18 Kč na akcii z výsledku roku 2013, kterým byl 27. říjen 2014. Akcie s nárokem na dividendu obchodovaly kolem 270 korun za akcii, následně klesly k hladině 250 korun za akcii a dnes obchodují u hladiny 245 korun za akcii. To je jejich dnem za 11 let.

PPF nedávno vznesla vůči O2 nárok na financování v rozsahu 24,8 miliardy korun, ze kterého částečně PPF uspokojí své akviziční náklady na získání O2. Operátor takovou sumu k dispozici nemá a bude muset zvýšit své zadlužení. O takovém kroku se spekulovalo několik posledních čtvrtletí, ovšem cílem růstu zadlužení měl být rozvoj firmy a investice, nikoli spoluúhrada nákladů na převzetí společnosti investorem.

Newsletter