Prahu stáhl níž ČEZ, Fortuna na dosah 70 Kč

Smíšený závěr na dvou zbylých hlavních akciových titulech v Praze zanechal spíše smíšené pocity a náladu na burze, to vše za podprůměrných objemů v kontextu měsíce září. Aktivita investorů je spíše menší a vyčkávají na hlavní událost měsíce září, jímž je zasedání amerického Fedu příští týden.

Index PX skončil s menší ztrátou 0,15 % při podprůměrném objemu 440 milionů korun. Oba dva tituly, které po odchodu O2 z indexu MSCI drží určitou dynamiku aktivity zahraničních hráčů, se postaraly o alespoň částečnou aktivitu. Akciím ČEZu se nepodařilo navázat na včerejší silný závěr a od začátku obchodování ztrácely půdu pod nohama. Problémy sektoru spolu s doporučením UBS a odlivem peněz z burzovně obchodovaných fondů (ETF) navázaných na rozvíjející se trhy tíží zašlou slávu bývalé domácí hvězdy trhu. Akcie tak končí na denním minimu a zaznamenává letošní minima.

Naproti tomu akcie domácí Komerční banky se těší z pokračující solidní poptávky ze zahraničí a dnes přidává 1,8 % a končí na denním maximu. Akcie se tak posunula blíže k hranici 5500 Kč, kterou titul nebyl schopen prolomit v minulém týdnu, a toto téma bude na trhu rezonovat příští týden.

Z menších titulů na burze se dnes obchodovalo podstatně méně. Akcie Unipetrolu vstřebávají včerejší zprávy a držely rozpětí z posledních dnů, tj. 160/164 Kč a končí den s mírným ziskem 0,9 %. Akcie Fortuny přidávají 3,9 % a nabraly podstatnou část svých ztrát z týdne pod hranicí 70 Kč. Událostí na domácí scéně bude v příštím týdnu poskrovnu a pražská burza bude také ve vleku zpráv z americké centrální banky Fed, které na trhu dodají zvýšenou volatilitu koncem příštího týdne.

Newsletter