Americká průmyslová výroba v srpnu klesla o 0,4 % po silném červenci

Průmyslová výroba ve Spojených státech v srpnu proti předešlému měsíci klesla o 0,4 procenta a smazala část silného červencového přírůstku. Projevilo se v tom výrazné omezení produkce automobilů po jejím prudkém růstu v předchozím měsíci. Vyplývá to z dnešních údajů americké centrální banky (Fed).

Ekonomové dotázaní agenturou Reuters čekali pokles produkce o 0,3 procenta po červencovém nárůstu o 0,9 procenta. V meziročním srovnání byla průmyslová výroba vyšší o 0,9 procenta.

Výroba automobilů se propadla o 6,4 procenta a vykázala nejhlubší pokles za více než tři roky. Podle analytiků ale šlo jen o dočasný sezonní pokles poté, co v červenci automobilky zvýšily produkci o 10,6 procenta. Americký automobilový trh zůstává silný a v celém letošním roce míří poprvé od roku 2001 k překonání hranice 17 milionu prodaných vozů.

Produkce zpracovatelského průmyslu se snížila o 0,5 procenta a zaznamenala nejvýraznější oslabení od loňského ledna. Těžba surovin klesla o 0,6 procenta, zatímco produkce podniků síťových služeb, jako jsou elektrárny, plynárny a vodárny, se stejným tempem zvýšila.

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlila celoročně přepočtené tempo růstu na 3,7 procenta po tempo 0,6 procenta v předešlém kvartálu. Zaznamenala tak nejvýraznější nárůst od loňského léta.

Newsletter