Dolarový index oslabil zpět pod 92 bodů. Euro po včerejším výprodeji po dosažení 1,2000 EURUSD nabírá další zisky. Koruna po pondělním oslabení drží hodnoty nad 26,20 za euro. Nad očekávání lepší revize HDP za 3Q neměla výraznější vliv.

Americká průmyslová výroba v srpnu klesla o 0,4 % po silném červenci

Průmyslová výroba ve Spojených státech v srpnu proti předešlému měsíci klesla o 0,4 procenta a smazala část silného červencového přírůstku. Projevilo se v tom výrazné omezení produkce automobilů po jejím prudkém růstu v předchozím měsíci. Vyplývá to z dnešních údajů americké centrální banky (Fed).

Ekonomové dotázaní agenturou Reuters čekali pokles produkce o 0,3 procenta po červencovém nárůstu o 0,9 procenta. V meziročním srovnání byla průmyslová výroba vyšší o 0,9 procenta.

Výroba automobilů se propadla o 6,4 procenta a vykázala nejhlubší pokles za více než tři roky. Podle analytiků ale šlo jen o dočasný sezonní pokles poté, co v červenci automobilky zvýšily produkci o 10,6 procenta. Americký automobilový trh zůstává silný a v celém letošním roce míří poprvé od roku 2001 k překonání hranice 17 milionu prodaných vozů.

Produkce zpracovatelského průmyslu se snížila o 0,5 procenta a zaznamenala nejvýraznější oslabení od loňského ledna. Těžba surovin klesla o 0,6 procenta, zatímco produkce podniků síťových služeb, jako jsou elektrárny, plynárny a vodárny, se stejným tempem zvýšila.

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlila celoročně přepočtené tempo růstu na 3,7 procenta po tempo 0,6 procenta v předešlém kvartálu. Zaznamenala tak nejvýraznější nárůst od loňského léta.

Newsletter