Americké akcie po zvýšení úroků uzavřely nejednoznačně

Americké akcie uzavřely dnešní obchodování nejednoznačně. Cenné papíry některých předních firem sice posilovaly, energetické firmy se však dostaly pod tlak kvůli poklesu cen ropy a dolů zamířily i technologické podniky. Americká centrální banka (Fed) podruhé v letošním roce zvýšila základní úrokovou sazbu, což pomohlo dolaru smazat většinu ztrát. Během dne se přitom dolar dostal na sedmiměsíční minimum ke koši měn.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,22 procenta a uzavřel na 21.374,56 bodu. Širší index S&P 500 naopak o 0,10 procenta klesl a den uzavřel na 2437,92 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal dokonce 0,41 procenta na 6194,89 bodu.

Fed podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,00 až 1,25 procenta. Oznámil také, že v letošním roce začne omezovat své portfolio dluhopisů.

Akcie energetických společností výrazně oslabovaly v reakci na propad cen ropy, za kterým stála zpráva o překvapivě silném růstu zásob benzinu v USA. Cena akcií největší veřejně obchodované ropné společnosti světa Exxon Mobil klesla o více než procento.

Náladu na akciovém trhu zasáhly rovněž překvapivě slabé údaje o ekonomice. Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že maloobchodní tržby v USA se v květnu snížily o 0,3 procenta, nejprudším tempem za 16 měsíců. Analytici přitom očekávali mírný nárůst. Vládní údaje rovněž ukázaly, že spotřebitelské ceny v USA v květnu obnovily pokles a proti předešlému měsíci se snížily o 0,1 procenta.

Euro se dnes vůči dolaru vyšplhalo až na 1,1295 USD. Dostalo se tak nejvýše od 9. listopadu, tedy ode dne, kdy byly vyhlášeny výsledky prezidentských voleb v USA. Po zveřejnění rozhodnutí Fedu však jednotná evropská měna o většinu svých zisků přišla. V závěru obchodování v New Yorku vykazovala nárůst o necelou desetinu procenta na 1,1217 USD.

Newsletter