Analytik: Cena ropy Brent je nejvýše za poslední tři roky

Cena ropy Brent za poslední tři dny posílila již o téměř sedm procent. Hlavním důvodem je geopolitická situace na Blízkém východě. Konkrétně se trhy obávají, že možná dojde k prohloubení konfliktu v Sýrii, kde o víkendu údajně došlo k chemickému útoku. V reakci nato zejména Spojené státy posílají do regionu vojenská plavidla, ” říká Martin Vlček, hlavní makléř BH Securities.

„Ceně ropy prospěly také úterní spekulace o tom, že Saudská Arábie by si představovala ceny okolo 80 dolarů za mezinárodní kontrakt Brent. Ten se aktuálně obchoduje těsně pod hladinou 72 dolarů za barel pro dodání v měsíci červnu“ dodává Vlček.

Vyšší ceny ropy mohou zdánlivě zvýšit motivaci amerických producentů těžit více, nicméně, bude velmi záležet na tom, zda se zvýší ceny ropy s dodáním po roce 2020, kde si většina ropných těžařů může ještě chtít zajistit ceny dodané ropy. V této části křivky termínových kontraktů futures zatím nedošlo k výraznějšímu zvýšení ceny. Z toho lze usuzovat, že současný růst cen je do značné míry způsoben krátkodobým geopolitickým rizikem na Blízkém východě a aktuálním poklesem produkce ve Venezuele. Současný růst cen se nezdá být příliš způsoben dlouhodobou změnou očekávané nabídky a poptávky po této komoditě.

Newsletter