Americké reálné tržní sazby měřené TIPSy klesají. Desetiletý výnos se drží pod -1,17 %. To včera stálo za výprodejním tlakem u dolaru, který se posunul nad 1,1840 EURUSD. Včerejší nárůst českých tržních sazeb podpořil zisky koruny k 25,55 za euro, oslabení dolaru proti euru nemělo výraznější vliv.

Analýza: Ceny výrobců překvapily výrazným poklesem

Indexy výrobních cen zaznamenaly v únoru nečekaný pokles. Směrem dolů šly především ceny průmyslových a zemědělských výrobců. Naopak ceny ve stavebnictví pokračovaly v mírném růstu, výrazněji stouply ceny tržních služeb. Ke zklamání, které v únoru přinesla spotřebitelská inflace se tak připojily i ceny průmyslových a zemědělských výrobců. Uvedla to Jana Steckerová z Komerční banky.

“Přestože předpokládáme, že centrální banka bude ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat, je možné, že si v květnu vzhledem k poslednímu inflačnímu vývoji vybere oddechový čas,“ dodala Steckerová.

Ceny průmyslových výrobců v únoru v meziměsíčním srovnání propadly o 0,4 %. V meziročním vyjádření ceny výrobců poklesly o 0,3 %. Ještě v lednu vykazovaly růst o 0,5 %. Za únorovým zpomalením stál především vývoj na světových komoditních trzích. Cena ropy brent poklesla o 5 % na průměrných 65,7 dolarů za barel. Ceny ale klesly i v oblasti výroby dopravních prostředků a potravinářských výrobků, kde se může projevovat vliv silnější koruny. V průběhu roku by se však index cen průmyslových výrobců měl vyhoupnout opět nad úroveň jednoho procenta.

Newsletter