Dolar vstoupil do čtvrtečního obchodování slabší, a to proti procyklickým měnám i euru. Dolarový index klesl k hranici 90,3 bodů. Koruna včera prolomila 26,10 za euro. Kombinace silnějšího eura a ochoty riskovat pro domácí měnu znamená riziko tlaků na další posílení. Nemělo by se však jednat o výrazný posun až k 26,00 za euro.

Babiš pogratuloval Trumpovi, nečeká změnu vztahů ČR a USA

Předvolební rétorika Donalda Trumpa byla někdy trochu šílená, ale předvolební mítinky jsou něco jiného než být prezidentem v Bílém domě, myslí si český vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Na svém facebookovém profilu Trumpovi pogratuloval ke zvolení prezidentem. Babiš je přesvědčen, že vztahy Spojených států s Českou republikou se nezmění. Doufá, že Trump bude respektovat spojenectví v NATO a Evropské unii pomůže vyřešit problém migrace ukončením konfliktu na Blízkém východě.

Babiš na facebooku napsal, že si nemyslel, že Trump vyhraje. „Všichni byli proti němu. Ukázalo se, že průzkumy veřejného mínění se opět mýlily. Proto je i v Čechách beru s velkou rezervou,“ napsal Babiš, jehož hnutí ANO je v čele volebních průzkumů v Česku. Proti Trumpovi podle něj vystupoval i americký showbyznys masivní podporou Hillary Clintonové.

Trumpova rétorika byla mnohdy přehnaná a trochu šílená, myslí si Babiš. „Ale doufám, že jedna věc jsou mítinky a věc druhá je být prezidentem v Bílém domě,“ uvedl. Američané podle něj evidentně ocenili Trumpovy plány na tvrdší migrační politiku a snížení daní. „Asi je oslovil svým pragmatismem a jasnou řečí. Sociologové i politologové dost podcenili Američany, kteří mají už dost zavedeného systému klientelismu, ze kterého žije úzká skupina politiků a lobbistů,“ dodal.

Babiš je přesvědčen, že české vztahy s USA zůstanou neměnné. „Pevně doufám, že bude Trump respektovat spojenectví v NATO. Evropské unii snad pomůže vyřešit problém migrace ukončením konfliktu na Blízkém východě, což jeho předchůdce Barack Obama nezvládl,“ uvedl. Trump na rozdíl od většiny Američanů navíc dobře ví, kde leží Česko, protože měl českou manželku, dodal Babiš. „Je to pragmatik a byznysmen. Uvidíme, jak se bude chovat jako americký prezident. Už podle prvního povolebního projevu je to zatím jiný Trump, než jaký byl, když oslovoval voliče,“ uvedl.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na twitteru k volbám napsal, že poptávka po emocích je silná. „Výsledek voleb v USA ji ještě zvyšuje. Chtělo by to přesný opak. Více racia,“ uvedl.

Newsletter