Bartuška: Gazprom buď uzná pravidla EU, nebo opustí trh

Rozhodnutí Evropské komise obvinit Gazprom ze zneužívání dominantního postavení na trhu je jednou z nejdůležitějších událostí letošního roku ve vztazích mezi Evropou a Ruskem, míní český vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Šetření, které ovšem ještě delší dobu potrvá, podle něj skončí buď tím, že se ruský plynárenský monopol na evropském trhu začne chovat podle evropských pravidel, nebo z Evropy odejde. 

„Je to spor o to, jestli se na území EU budou dodržovat evropské zákony nebo nějaká speciální pravidla šitá na míru strategickým podnikům našich sousedů,“ poznamenal Bartuška v rozhovoru s ČTK. 

Evropská komise minulý týden poslala Gazpromu soupis námitek vůči postupu firmy na trzích ve východní Evropě. Podle přesvědčení evropské exekutivy společnost v osmi zemích regionu znemožňovala konkurenci na trhu se zemním plynem a v pěti si v důsledku toho účtovala nepřiměřeně vysoké ceny. 

Gazprom obvinění odmítl a v prohlášení zdůraznil, že je zřízen podle ruského práva jako podnik strategického významu. 

EK: Gazprom na trzích včetně ČR porušuje pravidla hospodářské soutěže

„Sdělení námitek je na pohled strašně nutný výraz. Ale když ten termín řeknete lidem z Microsoftu nebo Intelu, tak se ještě dneska – po mnoha letech – orosí. Protože to jejich firmy stálo miliardy dolarů na pokutách a tisíce a tisíce odpracovaných hodin s komisí,“ poznamenal Bartuška. Připomněl, že šetření obou těchto případů trvalo řadu let, v případě Microsoftu skoro desetiletí, a společnosti dramaticky omezovalo v jejich možnostech expanze, akvizic, nových produktů a podobných oblastech. 

Český vládní zmocněnec také upozornil, že ruská firma je prošetřována od srpna 2012, přípravná fáze začala ještě dříve. „Takže to opravdu nesouvisí ani s Krymem, ani s Ukrajinou. A těžko může být komise právně obviňována, že dělá jakousi agitační práci, či práci na zakázku,“ řekl Bartuška. Obdobně ostatně při zveřejnění kroku minulý týden na novinářské dotazy reagovala také eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margethe Vestagerová, když věc označila za čistě obchodní spor. 

V České republice se přitom podle Bartušky Gazprom především v posledních letech choval „velmi korektně“. Česko od 90. let minulého století totiž udělalo mnohé k diverzifikaci svých zdrojů surovin i jejich přepravních cest. Bartuška připomněl kontrakt s Norskem v roce 1997 či možnost reverzních toků z Německa. 

Zajímavá je také podle něj současná situace, kdy v loňském roce ze Slovenska přiteklo do ČR asi půl miliardy kubíků zemního plynu, opačným směrem – na východ – ale proudilo 36 miliard kubíků, tedy výrazně více. 

„Navíc naše firmy platí za plyn na burzách v Rotterdamu nebo v Německu standardní západoevropské ceny,“ připomněl Bartuška. A v západní Evropě je od roku 2008 plyn dlouhodobě levnější, než za kolik jej nabízí ruský monopol. 

Bartuška nechtěl odhadovat, jak dlouho spor komise s ruskou firmou potrvá. Připomněl, že Gazprom dostal na odpověď 12 týdnů. „Hodně se ukáže z toho, jaké budou jeho další kroky,“ myslí si zmocněnec. 

Rusko může Řecku „předfinancovat“ budoucí projekty v dodávkách plynu

Newsletter