Belgie vydá ke stíhání do Francie Mohameda Abriniho

Belgický soud dnes rozhodl o tom, že vyhoví žádosti Francie a vydá k trestnímu stíhání Mohameda Abriniho, který je podezřelý ze spoluúčasti na loňských teroristických útocích v Paříži. Informovala o tom agentura AP. Belgičan Abrini byl zatčen letos v dubnu a prokuratura ho poté obvinila z účasti na březnových atentátech v Bruselu. Už předtím po něm ale policie pátrala právě v souvislosti s pařížskými útoky.

Podle belgické prokuratury soud nestanovil žádné datum vydání a je nepravděpodobné, že by Abrini do Francie odjel v dohledné době. V Belgii totiž běží vyšetřování bruselských útoků, kde je 31letý muž jedním z hlavních podezřelých. Policie vychází z toho, že právě Abrini je „mužem v klobouku“, kterého zachytily kamery na bruselském letišti. Na videu z letištní haly je vidět, jak doprovází dva teroristy, kteří se na místě později odpálili.

Útoky na bruselském letišti a v metru si vyžádaly 32 mrtvých a 270 zraněných. Během loňských útoků v Paříži zemřelo 130 lidí. Abrini se dostal na evropský seznam nejhledanějších osob poté, co ho kamery loni na podzim zachytily u čerpací stanice v severní Francii na silnici vedoucí do Paříže, jak řídí pronajatý vůz Renault Clio, který o dva dny později použili teroristé.

Newsletter