Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Budoucí šéf diplomacie USA Tillerson ukončil vazby s Exxonem

Kandidát budoucího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa na ministra zahraničí Rex Tillerson ukončil vazby s ropnou společností Exxon Mobil, kterou vedl. Učinil tak týden před pohovorem v Senátu, který bude po Trumpově inauguraci o Tillersonově jmenování do čela americké diplomacie hlasovat, uvedla agentura AP.

Před senátory Tillerson předstoupí již příští týden ve středu, jmenován ministrem zahraničí ale může být nejdříve 20. ledna, kdy zvolený prezident Trump složí slib.

Pokud Senát s Trumpovým výběrem na post ministra zahraničí bude souhlasit, Tillerson se vzdá všech akcií Exxon Mobil, které byly součástí jeho odměn za práci v čele ropného gigantu. Výměnou za více než dva miliony akcií firma převede odpovídající sumu do Tillersonova svěřeneckého fondu, na který bude dohlížet nezávislý správce. Hodnota vyrovnání podle AP činí 180 milionů dolarů (přes 4,6 miliardy Kč).

Pokud se Tillerson rozhodne v nadcházejících deseti letech k ropnému průmyslu vrátit, peníze ve svěřeneckém fondu připadnou charitativním organizacím. Tillerson pracoval pro Exxon Mobil více než 40 let.

Newsletter