Bundesbanka: Ekonomiku Německa bude dál podporovat silná spotřeba

Silná soukromá spotřeba podporovaná vzestupem mezd udrží zvýšené tempo růstu německé ekonomiky i přes slabší výkon průmyslového sektoru. Uvedla to v dnešní měsíční zprávě o vývoji největší evropské ekonomiky německá centrální banka Deutsche Bundesbank. 

„Údaje z průmyslu byly zklamáním druhý měsíc za sebou. Přerušení celkového růstu to ale znamenat nebude,“ uvedla Bundesbanka. Průmyslová výroba v Německu se v únoru ve srovnání s předchozím měsícem po lednovém poklesu mírně zvýšila. Zakázky německých průmyslových podniků ale v únoru další měsíc klesly. 

Tempo hospodářského růstu je nyní podle Bundesbanky o něco pomalejší než mezičtvtletní nárůst o 0,7 procenta, zaznamenaný ve čtvrtém čtvrtletí. Soukromá spotřeba ale podle zprávy zůstává tahounem celkového růstu. 

„Výjimečně dobré podmínky pro spotřebu, založené na příznivé situaci na trhu práce a silném růstu reálných med, naznačují, že tento vývoj se nějakou dobu udrží,“ uvedla centrální banka podle agentury Reuters. 

Německá ekonomika loni stoupla o 1,6 procenta a zaznamenala nejrychlejší růst za poslední tři roky. Přední německé ekonomické instituty minulý týden zvýšily odhad letošního růstu německé ekonomiky na 2,1 procenta. Na vývozu do největší evropské ekonomiky je závislá i řada českých podniků. 

Newsletter