Bytový trh v Praze roste. Metr čtvereční se blíží ke sto tisícům

Poptávka po novém bydlení ve druhém čtvrtletí v Praze rostla. Nové majitele si v uvedeném období našlo hned 1 550 jednotek, zjistila analýza společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. Současně s tím se ale navýšila i průměrná prodejní cena, a to na 94 000 Kč na m2. V pololetí se na trhu nabízelo 4 350 bytů.

Poptávka po novém bydlení se poslední tři měsíce téměř vyrovnala situaci z let 2015 a 2016, kdy byl rezidenční trh na vrcholu. Tehdy se čtvrtletně zpravidla prodávalo okolo 1 600 až 1 700 jednotek. V prvním čtvrtletí letošního roku to sice bylo již pouze 1 200 jednotek, ve druhém se však počet prodaných bytů výrazně zvednul, a to o více než pětinu. Prodalo se 1 550 bytů, ukázala studie. 

„Poptávka po nových bytech je v současnosti i přes rostoucí ceny stále silná. Je to dáno snahou zájemců o hypotéku získat úvěr ještě před zavedením přísnějších doporučení ze strany ČNB, která začnou platit od října. Vyšší prodeje tak očekáváme i ve 3. čtvrtletí, pak ale bude podle všeho následovat pokles. Domnívám se, že celkově letos pražské prodeje meziročně klesnou na hranici kolem 5 000 nových bytů, tedy asi o 10 procent,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský.

Současně s tím se však opět zvýšila průměrná cena prodaného bytu, která tak poprvé v historii převýšila hranici 90 tisíc korun za m2. Kvůli tomu se nyní v hlavním městě nový byt v průměru prodá za 94 000 Kč na m2, potvrdila aktuální data společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. To je o polovinu více než na konci prvního čtvrtletí roku 2015. V prvním čtvrtletí letošního roku činila tato cena 88 552 korun na m2. Ve stejném období vloni to bylo 75 791 Kč na m2.

„Přestože nabídka nových bytů v posledním čtvrtletí mírně rostla, tempo navyšování cen nepolevuje. Cenové stabilizaci by pomohlo, pokud by se podařilo na trh pustit větší počet nových projektů, který by tak zájem o bydlení lépe nasytil. Do doby, než se poptávka více nevyrovná s nabídkou, bude tlak na ceny stále výrazný. Je proto pravděpodobné, že se průměrných cen atakujících hranici 100 tisíc korun za m2 dočkáme ještě letos,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

V regionech Česka se podle analýzy Trigemy prodalo ve druhém čtvrtletí 1 465 nových bytů, což je o 215 více než v předchozím čtvrtletí. Meziročně se jedná o nárůst o 7,6 procenta. Nejvíce z nich bylo v Jihomoravském (360), Plzeňském (330) a Středočeském (290) kraji. Nejméně naopak v severních Čechách, na Vysočině a v Moravskoslezském kraji. Aktuální průměrná cena prodaného bytu v regionech je o téměř 40 000 korun na m2 nižší než v Praze. Činí totiž 54 846 Kč s DPH / m2.

Newsletter