Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Ceny ropy vystoupaly nejvýš za sedm měsíců. Proč?

Světové ceny ropy dnes vzrostly na nová sedmiměsíční maxima a severomořská ropa Brent se znovu vyhoupla nad 50 dolarů za barel. Ropný trh podpořil pokles kurzu dolaru spolu s novými útoky na ropnou infrastrukturu v Nigérii.

Ropa využila pátečního propadu dolaru, který reagoval na velmi slabé údaje z amerického trhu práce. Slabší dolar zvýhodňuje investorům nákupy ropy a dalších komodit obchodovaných v americké měně.

Odpoledne ceny mírně povzbudily údaje, které ukázaly pokles zásob v americkém klíčovém překladišti Cushingu. Minulý týden tyto zásoby klesly o více než milion barelů.

Růst cen ropy na druhé straně omezuje rychlý návrat íránské ropy na světový trh. Další brzdou jsou známky obnovování růstu těžby v USA. Ropné firmy minulý týden zvýšily počet využívaných vrtných souprav podruhé v tomto roce, uvedla v pátek firma Baker Hughes.

Newsletter