České akcie v 1. čtvrtletí stouply podle indexu PX o 6,5 procenta

České akcie v prvním čtvrtletí stouply podle hlavního indexu pražské burzy PX o 6,5 procenta, index byl na konci března 981,2 bodu. Vzrostly i objemy akciových obchodů. Uvedla to dnes pražská burza. Za celý loňský rok akcie klesly o téměř čtyři procenta.

Nejvíce v prvním čtvrtletí vzrostly podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera akcie sázkařské společnosti Fortuna, a to o 26,1 procenta. Následovaly akcie Unipetrolu, které si polepšily o 25 procent. Pozitivem je, že od začátku roku si zisky připsaly všechny tituly v rámci indexu PX, uvedl Frayer. Nejméně přidaly akcie ČEZ se ziskem 1,4 procenta.

Českým akciím se daří především kvůli celkovému pozitivnímu vývoji na globálních finančních trzích. Evropský index Stoxx 600 si podle Frayera za první tři měsíce polepšil o 5,2 procenta, americký S&P 500 o 5,7 procenta.

„Pomáhá i blížící se konec intervencí, který láká nejen zahraniční investory, ale i ty tuzemské, kteří přemísťují portfolia ze zahraničních titulů do českých,“ řekl ČTK analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl. Ve druhém čtvrtletí bude podle něj silným argumentem pro případný růst blížící se dividendová sezona, která může podpořit akcie na dalších několik měsíců.

Objemy ochodů v prvním čtvrtletí zaznamenaly růst jak v případě akcií, tak dluhopisů. Akciový trh vykázal obchody za 40,6 miliardy korun, což je meziroční nárůst o devět procent. Na dluhopisovém trhu byly zobchodovány emise v objemu 2,6 miliardy korun, meziročně o 189 procent více.

V průběhu prvního čtvrtletí vzrostla rovněž celková tržní kapitalizace akciových titulů na burze, tedy součin počtu vydaných akcií a aktuální ceny akcií na trhu. Tržní kapitalizace stoupla meziročně na 1,1 bilionu korun z 977 miliard korun.

Za celý loňský rok objemy obchodů na akciovém trhu pražské burzy přesáhly 168,03 miliardy Kč. Průměrný denní objem obchodů byl 666,8 milionu korun. Nejobchodovanější emisí byl ČEZ, následovaný Komerční bankou a nováčkem Moneta Money Bank.

Newsletter