Čínský průmysl stále roste jen těsně

Růst aktivity čínského zpracovatelského průmyslu v květnu mírně zrychlil. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnil čínský statistický úřad. Údaje sice podle agentury Reuters přinášejí investorům určitou úlevu, nedokážou však zastavit obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky.    

Index aktivity zpracovatelského průmyslu se zvýšil na 50,2 bodu z dubnových 50,1 bodu. Pokud se index nachází nad padesátibodovou hranicí, signalizuje růst aktivity.     

Hrubý domácí produkt Číny loni stoupl o 7,4 procenta, tedy nejpomalejším tempem za posledních 24 let. Hospodářský růst tak poprvé od roku 1998 zaostal za vládním cílem, podle kterého měl dosáhnout 7,5 procenta. V letošním prvním čtvrtletí se HDP zvýšil pouze o sedm procent.     

Čína je druhou největší ekonomikou na světě po Spojených státech. Slabší hospodářský růst v Číně by mohl mít negativní dopady na další ekonomiky, a to jak v Asii, tak ve zbytku světa. Čína je v posledních letech hlavním motorem růstu světového hospodářství a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží. 

Newsletter