Clintonová: Trump svým výrokem zjevně vybízel k násilí

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová se pustila do kritiky svého republikánského rivala Donalda Trumpa za nejnovější z jeho výroků vzbuzujících bouřlivé diskuse. Prostořeký miliardář vyvolal rozhořčení tvrzením, že jeho přívrženci mohou zastavit Clintonovou uplatněním svého práva na vlastnictví zbraně. Jeho sokyně jej stejně jako řada dalších obvinila z podněcování k násilí. Kvůli výroku kontaktovala jeho tým i Tajná služba. Podle svých lidí Trump pouze vybízel k nevolení bývalé první dámy.

Trump na úterním shromáždění v Severní Karolíně prohlásil, že „Hillary chce v podstatě změnit druhý dodatek ústavy“. Dokáže to podle něj tak, že si vybere členy nejvyššího soudu, kteří toto právo mají a mezi nimiž budou odpůrci práva na vlastnění zbraně. „Když si vybere své soudce, už s tím, lidi, neuděláte nic,“ řekl Trump. Druhý dodatek zaručuje Američanům právo držet a nosit zbraně.

Podle Clintonové výrokem zjevně vybízel k násilí a zmíněná slova jsou dalším z veřejným prohlášení dokazujícím, že nesplňuje charakterové požadavky na prezidenta Spojených států. „Každý z těchto případů nám dokazuje, že Donald Trump jednoduše nemá vlastnosti, které by měl mít prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Spojených států,“ řekla na dnešním mítinku v Iowě kandidátka demokratů s odkazem na řadu Trumpových kritizovaných výroků.

Newsletter