ČR: Index PMI průmyslu v listopadu klesl z 52,5 b. na 51,8 b., oček. 52 b.

Stupeň optimismu v české ekonomice listopadu prudce klesla. PMI kleslo na nejnižší hodnotu přes dva roky a index nových zakázek klesl pod negativní práh poprvé od srpna 2016. Hlavní hodnota Indexu v listopadu klesla z říjnových 52,5 bodu na 51,8 bodu a byl to v počtu pátý měsíční pokles PMI. Sektor stále vykazuje zdravý růst, ač nejslabším tempem od srpna 2016.

Listopadová data signalizovala, že se úroveň provozních podmínek v českém zpracovatelském sektoru zlepšila do nejmenší míry od srpna 2016. Slabý výkon byl poháněn pomalejším růstem výroby a prvním poklesem objemů nových zakázek za dvacet sedm měsíců. Znepokojivým bylo snížení obchodního sentimentu. Optimismus klesl na nejnižší hodnotu za bezmála šest let následkem oslabení v autoprůmyslu a poklesu zahraniční poptávky. Tlumenější poptávka se pak odrazila i na zvolnění tempa inflace účtovaných cen i přesto, že ceny vstupů vzrostly rychleji.

„Za poklesem indikátorů PMI v posledních měsících však do velké míry také stojí nové emisní normy v automobilovém sektoru, které zpomalily výrobu v řadě evropských automobilek. To znamená, že citelné zhoršování podmínek v průmyslu by mělo být do velké míry dočasné. Situace by tak měla  postupně stabilizovat a podmínky v průmyslu se začátkem nového roku opět začít zlepšovat. Mírné povzbuzení by mohla přinést také dohoda USA a Číny, která dočasně snižuje hrozbu další eskalace obchodních válek, jelikož na průmyslníky dopadá také nejistota ohledně budoucího vývoje. Uvedené faktory by tak měly v následujících měsících vést k obratu v indikátorech PMI, ačkoli dosažení dohody mezi USA a Čínou nebude dle ekonomů ING v omezeném časovém horizontu zcela jednoduché,“ uvedl hlavní ekonom ING ČR Jakub Seidler.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Klíčovým faktorem dalšího zpomalení růstu zpracovatelského sektoru bylo slabší zvýšení produkce. Objemy výroby vzrostly nejméně za více než dva roky vzhledem k horší poptávce v automobilovém sektoru a slabšímu zájmu domácích i zahraničních klientů.

Spolu s horším stavem poptávky klesly objemy nových přijatých zakázek, a to poprvé od srpna 2016. Snížení bylo odrazem mírnější poptávky domácích i exportních zákazníků. Zahraniční odbyt přitom také klesl pod neutrální práh poprvé za více než dva roky a pokles byl navíc nejrychlejší od prosince 2012. Útlum v zakázkách byl podle hlášení z velké části ovlivněn problémy ve výrobě automobilového průmyslu, způsobenými nově zavedenými pravidly pro testování emisí.

Optimismus týkající se budoucí výroby ve firmách následně klesl, a to na nejnižší úroveň za téměř šest let. Sentiment ovlivnily zejména obavy o udržení poptávky v příštím roce a o růst automobilového průmyslu.

Newsletter