ČR se pokusí přilákat z Londýna unijní agentury i centrály firem

Odchod Velké Británie z EU je pro Česko příležitostí přilákat na své území centrály nadnárodních firem nebo unijních agentur, které sídlí v Londýně. Po dnešní první schůzce pracovní skupiny pro otázku vystoupení Británie z EU to novinářům řekl státní tajemník pro EU Tomáš Prouza (ČSSD). Z Londýna se podle něj bude stěhovat například Evropská bankovní agentura (EBA) nebo Evropská léková agentura (EMA). Ministerstvo průmyslu a obchodu dostalo za úkol vytipovat firmy, které by mohly mít zájem přesunout svá sídla do Česka.

„Řada institucí bude potřebovat, aby měly sídlo v členské zemi EU, ne ve třetí zemi,“ uvedl Prouza. Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s agenturou CzechInvest mají připravit seznam společností, které by mohly mít zájem o stěhování do Česka. „Dostaly za úkol připravit balíčky pro případné investory,“ dodal Prouza. Konkrétní společnosti nezmínil, podle jeho názoru by to mohly být ty, které již mají v Česku výrobu.

Úřad vlády bude podle Prouzy mapovat, za jakých podmínek by se do České republiky mohly přesunout agentury EU sídlící v Londýně. Z Británie se podle očekávání bude přemísťovat Evropská bankovní agentura, Evropská léková agentura nebo jedna z poboček patentového soudu EU.

Na dnešní schůzce pracovní skupiny, v níž jsou zastoupena ministerstva a sociální partneři, vzniklo celkem devět podskupin. Během léta podle Prouzy připraví návrhy pozic, které by česká vláda měla zastávat při jednání o odchodu Británie z EU. Zároveň se bude zabývat nastavením nových vztahů mezi Českem a Británií. Třetím cílem je připravit české návrhy na reformu Evropské unie.

Newsletter