ČSÚ: Tržby v maloobchodě rostly v říjnu y/y bez očištění o 6,3 %

AKTUALIZOVÁNO – Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy klesly v říjnu reálně meziměsíčně o 1,6 %. Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 3,9 %, bez očištění o 6,3 %. Růst neočištěných tržeb byl ovlivněn také vyšším počtem pracovních dní proti předchozímu roku. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler uvedl, že ačkoli říjnové maloobchodní tržby skončily mírně za očekáváním a příznivá meziroční čísla byla tažena zejména z titulu vyššího počtu pracovních dní, nejedná se o nic negativního. Meziroční dynamika tržeb naráží na vysokou srovnávací základu a mírně slabší čísla tak jsou přirozená.

„Nadále však lze očekávat, že spotřebitelský sentiment tuzemských domácností zůstane silný z titulu historicky nízké nezaměstnanosti a rostoucím mzdám. Vyšší pozornost si zaslouží zpomalující prodeje automobilů, a to nejen v ČR, ale v celé EU, které by mohly časem dopadnout na dynamiku tuzemského průmyslu,“ uvedl Seidler.

Ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés doplnil, že slabá data o říjnových maloobchodních tržbách přichází i z ostatních zemích Evropy. „Záleží na zítra zveřejněných datech, především pak na datech o průmyslové produkci za říjen, ale zatím se zdá, že tlak na třetí letošní zvyšování úrokových sazeb slábne,“ míní Šoltés.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění o sezónní vlivy snížily v říjnu reálně o 1,6 %. Tržby za potraviny a nepotravinářské zboží klesly shodně o 1,3 % a za pohonné hmoty o 0,6 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 3,9 %, v tom za pohonné hmoty vzrostly o 6,1 %, za nepotravinářské zboží o 5,1 % a za potraviny o 1,8 %. V říjnu 2017 bylo o dva pracovní dny více než v roce 2016.

Newsletter