Dohodnuté oddělení vojsk v Donbasu pokračuje jen pomalu

Jen obtížně se na východě Ukrajiny daří naplnit dohodu mezi Kyjevem a povstalci o oddělení bojujících stran na první třech úsecích fronty. Dohoda byla uzavřena koncem září s tím, že do 4. října bude dokončeno vytvoření bezpečnostního koridoru v obcích Zolote, Petrovske a Stanycja Luhanska. Dnes bylo dokončeno stahování vojsk teprve u prvních dvou.

Zářijovou dohodu podepsali zástupci Kyjeva, Moskvy a donbaských povstalců. Zhruba kilometrová nárazníková zóna měla být podle dokumentu vytvořena ve třech sektorech fronty, na oddělení vojsk měli dohlížet členové speciální monitorovací mise.

V obci Zolote se podařilo dohodnuté kroky dokončit v termínu. Další opatření však narazila na neochotu znepřátelených stran, které se vzájemně obviňují z odpovědnosti za neplnění smlouvy. Dnes ukrajinská armáda i povstalci oznámili, že nový úsek nárazového pásma se podařilo zřídit tak= v obci Petrovske. Do dvou dnů začnou ženisté ve vyklizené zóně likvidovat minová pole.

U města Stanycja Luhanska se ale oddělit bojující strany zatím nedaří. Monitorovací mise dnes vydala prohlášení, v němž si stěžuje, že nemá přístup k budoucí nárazníkové linii a nedostala ani příslušné bezpečnostní záruky.

Na ostatních místech fronty se ale dál bojuje. Povstalecká agentura DAN dnes oznámila, že za poslední týden povstalci ztratili pět bojovníků. O ztrátách ukrajinské armády zprávy nehovoří. Konflikt na východě Ukrajiny trvá již od dubna 2014 a vyžádal více než 9600 obětí na životech.

Newsletter