Evropské akcie rostou díky nadějím na setrvání Británie v EU

Akcie na západoevropských burzách dnes výrazně zpevňují, přední index FTSEurofirst 300 přidává skoro tři procenta. Víkendové průzkumu veřejného mínění zvýšily očekávání, že Britové se ve čtvrtečním referendu rozhodnou pro setrvání země v Evropské unii.

Index FTSEurofirst 300 vykazoval před 11:00 nárůst o 2,97 procenta na 1318,17 bodu. Index Euro STOXX 50, který měří kolísání cen akcií, a odráží tím nejistotu mezi investory, rostl o 2,71 procenta na 2926,47 bodu.

Průzkumy veřejného mínění v minulých týdnech naznačovaly velmi těsný výsledek historického referenda, přestože sázkové kanceláři podle Reuters připisují větší pravděpodobnost možnosti, že se Británie rozhodne v unii zůstat, než vítězství takzvaného brexitu.

Tři průzkumy veřejného mínění v sobotu naznačily, že tábor pro setrvání země v osmadvacítce získává na síle. Celkový obrázek ale podle agentury Reuters ukazuje, že britští voliči jsou před referendem nadále rozděleni.

Trh dnes dopoledne táhly vzhůru především akcie v bankovním sektoru. Akcie velkých britských bank Royal Bank of Scotland a Lloyds přidávaly sedm procent, respektive 5,1 procenta.

Analytik banky JPMorgan Mislav Matejka podle Reuters předpokládá, že pokud se Britové rozhodnou v EU setrvat, vyvolá to krátkodobé oživení na trzích. Někteří obchodníci ale navzdory dnešnímu oživení zůstávají opatrní. Vede je k tomu nejistota ohledně referenda, která v poslední době srážela evropské akciové trhy.

Newsletter