Filipínský prezident do EU a USA vzkázal, že pomoc nepotřebuje

Kontroverzní filipínský prezident Rodrigo Duterte dnes Evropské unii a Spojeným státům vzkázal, že pokud se jim nelíbí jeho válka proti drogám na Filipínách a chtějí ukončit svou pomoc Manile, ať tak učiní. Informovala o tom agentura Reuters.

„Neočekávám, že mě organizace pro lidská práva, (americký prezident Barack) Obama či Evropská unie pochopí,“ prohlásil Duterte v televizním projevu, který pronesl při předávání policejních ocenění v jihofilipínské provincii Mindanao. „Pokud si myslíte, že nadešel čas ukončit vaši pomoc, učiňte tak. Nebudeme se o ni prosit,“ dodal.

Evropská unie přispívá Filipínám například na podporu zdravotnictví, obchodu či na podporu zranitelných skupin obyvatelstva.

Duterte, který nastoupil do úřadu letos v létě, proslul řadou sporných výroků. V září v souvislosti s americkým prezidentem Obamou použil v místní tagalštině výraz „putang ina“, což lze přeložit jako „zkurvysyn“. Tento obrat padl v Duterteho prohlášení pro novináře, v němž sliboval, že nehodlá akceptovat Obamovy otázky ohledně mimosoudního zabíjení osob podezřelých z obchodu s drogami a jejich užívání. V rámci kampaně proti překupníkům drog bylo za poslední tři měsíce na Filipínách zabito více než 3400 lidí.

V pondělním projevu v Manile Duterte z podobných důvodů vzkázal šéfovi Bílého domu, ať „táhne k čertu“.

Newsletter