Havaj bude registrovat držitele střelných zbraní u FBI

Havaj jako první americký stát zavedla povinnou registraci všech držitelů střelných zbraní u Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Tento krok by měl usnadnit policii rozhodnutí o zákazu nošení zbraně pro konkrétního člověka, pokud se dopustí trestného činu. Informovala o tom agentura Reuters.

Díky registraci držitelů zbraní dostane havajská policie od FBI informaci, kdykoli bude takový člověk zadržen kdekoli na území Spojených států. Havajská vláda zdůrazňuje, že lidé nepřijdou automaticky o povolení zbraň držet, ale policie bude schopna lépe posoudit, zda jsou k tomu způsobilí.

Proti zákonu se ohradila Národní asociace držitelů zbraní (NRA), podle níž norma omezuje svobodu Američanů. Organizaci také vadí, že se zákon bude vztahovat i na Američany, kteří nepocházejí z Havaje. Registrovat se totiž bude muset každý, kdo na souostroví dorazí se střelnou zbraní.

Havajská iniciativa přichází dva týdny poté, co útočník Omar Mateen zabil v gay klubu v Orlandu na Floridě legálně pořízenými zbraněmi 49 lidí.

Newsletter