Dolar zahajuje týden mírně silnější jak proti euru, tak ve vyjádření dolarového indexu. Silnější dolar proti euru je rizikem potenciálně slabší koruny obchodující se nad 27,20 za euro.

Index Exportu: Žádná akcelerace na obzoru

Dvouciferný růst českého exportu je minulostí. Podle nejnovějšího odhadu Indexu Exportu růst českého exportu (v národní metodice) dále mírně zpomalí. Květnová hodnota indexu míří zpět k březnové hodnotě. Nejužším hrdlem celé ekonomiky je všude přítomný nedostatek pracovních sil. K tomu se přidává i o 6 % silnější tržní kurz koruny.

„Ačkoliv podle průzkumu České národní banky si dotazované firmy v průměru 40 % svého vývozu na rok zajistily proti kurzovému riziku, silnější koruna (nejen k euru, ale i dolaru) snižuje cenovou konkurenceschopnost českých výrobků na zahraničních trzích. To může být také důvodem, proč nových zakázek ze zahraničí přichází o trochu méně než loni,“ dodává Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
 
 „Z předpovědi exportu na základě Indexu Exportu je zřejmé, že období dvouciferného růstu je minulostí. Není však třeba lámat hůl i nad růstem v jednotkách procent, protože v rekordním loňském roce se zvedla srovnávací základna a navíc se prokazatelně blíží období, ve kterém budeme vděční za jakýkoliv růst,“ konstatuje Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Newsletter