Jak na small talky v angličtině?

Pro někoho představují small talky neboli zdvořilostní konverzace ztracený čas. Při rozhovoru v angličtině se jim však nelze vyhnout. Ať už při obchodním telefonátu, na schůzce nebo při seznamování s novými lidmi v osobním životě.

Hovory o počasí či o plánech na dovolenou často otevírají telefonický nebo osobní rozhovor. Úplně na prvním místě má však při takové konverzaci s lidmi žijícími v Anglii či Spojených státech zaznít otázka „How are you?“ nebo „How are you doing“? „Přeskočit zdvořilostní frázi zaměřenou na to, jak se tomu druhému daří, je projevem neslušnosti,“ říká Lucie Bechná z jazykové školy Helen Doron English.

Jak však na tyto otázky správně reagovat? Odpověď by měla znít: „I am good“ nebo „I am doing well“. A oslovený vrací stejnou otázku: „And how are you?“ Následně se očekává odpověď typu „fine“, „cool“ případně „great“.

Po dotazu na aktuální situaci je většinou v angličtině stále ještě brzy na to pustit se rovnou do obchodních či jiných záležitostí. Nastává totiž chvíle pro small talk. Zdvořilostní rozhovor se může týkat například počasí: „What is the weather in London now?“ Očekává se, že lidé budou ve small talku spíše pozitivní, a proto je vhodné například odvětit: „It is cloudy here, but it should be much better next week.“

Anebo se dá small talk zaměřit na blížící se část roku, na Vánoce či na dovolené. „What are your plans for Christmas?“ Anebo „I am looking forward to holiday, we are going to Italy again.“

Zdvořilostní konverzace se však může už pomalu ale jistě začít dotýkat vzájemné spolupráce. Například se lze přeptat, co je nového ve firmě: What is new in your business?“ „Stále se ještě pohybujeme ve small talku, a proto by se konverzace měla nést na pozitivní vlně,“ doporučuje Lucie Bechná z jazykové školy Helen Doron English. Následovat by proto měla pozitivně zaměřená odpověď. Kupříkladu informace o počtech propuštěných kolegů se v žádném případě nehodí uvádět. 

Dalším tipem na téma pro small talk mohou být otázky směřující k tomu, jak se druhému řečníkovi cestovalo. „How was your flight?“ Anebo se lze zaměřit na město, ve kterém se ocitl: „How do you like Prague? Is it your first time here?“

Pondělní telefonické hovory nebo schůzky lze také začít otázkou, jaký byl víkend. Odpověď může znít: „I was cycling with my children during the weekend, it was sunny.“ Mezi muži pak často zaberou otázky pídící se po výsledcích oblíbeného sportovního týmu kolegy na druhé straně. „Did Arsenal win the game last night?“

Existují i témata, která se do této jednoduché konverzace nehodí. Small talky by se měly vyhnout politice, náboženství, osobním problémům a obecně také nejrůznějším negativním věcem.

Dobrá jazyková škola připravuje na zdvořilostní konverzaci své žáky už od útlého věku. „S dětmi se v našich kurzech pravidelně bavíme o počasí, o prožitém víkendu i o plánech na dovolenou. S malými studenty pracujeme tak, že hrají různé role a prakticky si neuvědomují, že trénují small talk pro budoucí využití. Ti starší zase pracují s psaným textem na kartičkách a hledají správný pár jako při hraní pexesa,“ uvádí Lucie Bechná z jazykové školy Helen Doron English.

 

Newsletter