Dolar začíná nový týden pod tlakem. Dolarový index oslabuje směrem k hranici 90 bodů, euro mírně sílí nad 1,2170 EURUSD. Procyklické měny profitují z tlaků na slabší dolar. Silnější by měly otevřít i měny regionu, včetně koruny pod 26,10 za euro.

Kanadská Entertainment One odmítla nabídku na převzetí od ITV

Kanadská mediální a distribuční společnost Entertainment One, majitel populární kreslené postavičky prasátko Peppa, odmítl nabídku na převzetí od britské vysílací společnosti ITV. Ta za firmu nabízela miliardu liber (31,5 miliardy Kč). Správní rada kanadského podniku dnes uvedla, že nabídka firmu podhodnocuje.

Entertainment One má kromě jiného většinový podíl v produkční společnosti The Mark Gordon Company, která stojí za filmy jako je Zachraňte vojína Ryana nebo Steve Jobs. Entertainment One uvedla, že jenom její práva na filmové, televizní či hudební tituly měla loni podle nezávislého odhadu hodnotu přes miliardu dolarů. Součástí tohoto portfolia je přes 40.000 televizních a filmových titulů, ale i 45.000 hudebních nahrávek.

Analytici společnosti Investec v červenci uvedli, že po referendu o vystoupení Británie z EU a s ním spojené nervozity kolem hodnoty britské libry a rizik pro britskou ekonomiku vypadá Entertainment One jako relativně lákavá příležitost. Entertainment One sídlí v Torontu a vytváří 80 procent tržeb mimo Británii.

ITV v posledních letech nakupovala produkční společnosti především v oblasti dramatické tvorby a takzvané reality TV, aby omezila závislost na prodeji britské televizní reklamy. Akvizice Entertainment One by posílila její aktivity v televizní tvorbě a v oblasti rodinné zábavy. Rovněž by tím získala její aktivity v oblasti zahraniční filmové distribuce.

ITV za každou akcii Entertainment One nabídla 2,36 libry v hotovosti. To je o 19 procent více, než činila úterní závěrečná cena na burze. Správní rada Entertainment One ale podle agentury Reuters uvedla, že návrh firmu výrazně podhodnocuje.

Newsletter