Končí možnost přihlásit se letos do krajských a senátních voleb

Možnost přihlásit se do letošních krajských a senátních voleb dnes odpoledne skončí. Kandidáty na regionální zastupitele budou moci strany navrhnout do 16:00. Ve stejné lhůtě skončí na třetině území republiky také možnost nominace na senátory. Volby se uskuteční 7. a 8. října.

V uplynulých letech se počet kandidujících seskupení i zájemců o Senát vždy zvyšoval. Do minulých krajských volbách v roce 2012 se přihlásilo 75 stran a hnutí, které předložily celkem 250 kandidátních listin. Lidé si pak podle příslušnosti ke kraji mohli vybírat ze 16 až 23 kandidátek.

V případě pravidelné obměny třetiny senátorů, která se koná každé dva roky, byla rostoucí tendence také zřetelná. V roce 2010 o místa v Senátu ve 27 obvodech, kde se bude volit i letos, bojovalo 227 kandidátů. O dva roky později to bylo 233 adeptů a předloni 244 uchazečů o senátorské křeslo.

Očekává se, že krajské i senátní volby budou především soubojem nejsilnějších uskupení, tedy ČSSD a vládního hnutí ANO. Pro něj budou krajské volby premiérové. ČSSD bude v krajských volbách obhajovat vítězství v devíti regionech. V Ústeckém a Karlovarském kraji dostala před čtyřmi lety nejvíc mandátů KSČM. ODS dokázala zvítězit v Plzeňském kraji. V Libereckém kraji vyhráli Starostové pro Liberecký kraj.

Newsletter