Libyjské protivládní síly dobyly hlavní ropné terminály

Jednotky libyjského generála Chalífy Haftara, který neuznává libyjskou vládu podporovanou OSN, dobyly tři hlavní ropné terminály. Uvedl to dnes podle agentury AFP mluvčí Haftarových sil. Z terminálů tyto síly vyhnaly milice věrné vládě národní jednoty, kterou uznává mezinárodní společenství.

Haftarovy jednotky, které podporují mezinárodně neuznávaný kabinet sídlící na východě země, obsadily a plně kontrolují tři ropné terminály Rás Lanúf, As-Sidru a Zuvajtínu, upřesnil mluvčí. Podle AFP se jedná o nejvýznamnější terminály v zemi.

Boj o terminály začal v neděli. Proti Haftarovým silám stály jednotky ochránců ropných zařízení (PFG), které se nedávno dohodly s vládou v Tripolisu, že umožní otevření přístavů a obnovu vývozu ropy. K Haftarovi se ale připojilo mnoho bývalých vojáků libyjské armády.

Haftar v minulosti působil ve vojsku bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, v 80. letech se postavil proti němu a v revolučním roce 2011 se připojil k boji proti Kaddáfímu. Pak sestavil vlastní jednotky, které působí na východě Libye, kde bojují proti islámským radikálům.

Terminály As-Sidra a Rás Lanúf, které leží mezi středolibyjskou Syrtou a východolibyjským Bengházím, jsou uzavřeny od prosince 2014. O oba začátkem roku bojovali také radikálové z Islámského státu (IS).

Haftarovy oddíly, známé jako Libyjská národní armáda (LNA), proti IS a dalším radikálům bojují hlavně na východě v okolí Benghází, ale v poslední době se zaměřily i na strategickou oblast ropných terminálů.

Libye je závislá na ropě a z jejího prodeje pochází 98 procent vládních příjmů. Obnova vývozu ropy je jedním z hlavních problémů země. Než se Libye v roce 2011 propadla do chaosu, těžilo se tam denně zhruba 1,6 milionu barelů ropy a stání ropná společnost National Oil Corporation chtěla do roku 2017 těžbu zvýšit na 2,1 milionu barelů.

Newsletter