Maloobchodní tržby v Británii v červnu nečekaně klesly

Maloobchodní tržby v Británii se v červnu snížily nejvýrazněji za posledních šest měsíců. Objem zboží prodaného v obchodech a na internetu klesl o 0,9 procenta, zatímco o měsíc dříve se ve stejném rozsahu zvýšil. Oznámil to dnes britský statistický úřad, který mezi důvody uvádí spíše špatné počasí než dopady referenda o členství země v Evropské unii. Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali pokles o 0,6 procenta.

Obchodníci se nezmiňovali, že by nečekaný výsledek červnového referenda jejich tržby během pěti týdnů do 5. července nějak zasáhl, uvedli statistici. Tržby obchodních domů se zvyšovaly hlavně během šampionátu Euro 2016 a oslav 90. narozenin britské královny Alžběty II. Oproti tomu prodejci oděvů mají za sebou kvůli nezvykle nestálému počasí další špatný měsíc.

Meziročně tempo růstu maloobchodních tržeb v Británii v červnu zpomalilo na 4,3 procenta z květnové hodnoty 5,7 procenta. Analytici odhadovali, že růst zpomalí pouze na 5,0 procenta.

Dnešní údaje jsou první oficiální zprávou, která mohla ukázat, do jaké míry zasáhlo přelomové hlasování o členství v EU poptávku v Británii. Jiné ukazatele týkající se spotřebitelské poptávky poskytly nejednoznačný obrázek.

Spotřebitelské výdaje byly v posledních třech letech hlavním motorem růstu britské ekonomiky. Ekonomové ale teď vidí zhruba 60procentní pravděpodobnost, že hlasování o takzvaném brexitu, tedy vystoupení Británie z EU, stáhne zemi do hospodářské recese. Britská centrální banka ale ve středu uvedla, že nepozoruje „žádný jasný důkaz“ prudkého zpomalování ekonomiky. Podnikatelská nejistota se ale podle ní očividně zvýšila.

Newsletter