Moody’s varovala Británii před možným zhoršením úvěrového ratingu

Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s Investors Service dnes pohrozila zhoršením úvěrového ratingu Británie. K takovému kroku by sáhla v případě, že si země v rámci jednání o vystoupení z Evropské unie nedokáže dohodnout dostatečně příznivé podmínky přístupu k jednotnému evropskému trhu.

Moody‘s nyní hodnotí úvěrovou spolehlivost Británie druhým nejvyšším ratingem Aa1. Zhoršila by jej, pokud by omezený přístup Spojeného království k jednotnému evropskému trhu oslabil střednědobý růst britské ekonomiky.

„Klíčovou otázkou je, do jaké míry bude Spojené království v nové obchodní dohodě schopno zajistit si stejný přístup k jednotnému trhu, jaký má v současné době,“ uvedla viceprezidentka Moody‘s Kathrin Muehlbronnerová.

V podnikatelském sektoru panují obavy, že britská vláda se přístupu k jednotnému evropskému trhu v rámci jednání o odchodu z EU vzdá, aby získala zpět kontrolu nad imigrací. Brusel trvá na tom, že Británie si může přístup k jednotnému evropskému trhu zachovat jen v případě, že bude nadále umožňovat volný pohyb obyvatelům EU.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Newsletter