Německo nadále nebude vracet běžence zpět do Sýrie

Německo nebude ani v příštím roce vracet běžence ze Sýrie do jejich původní vlasti. Podle deníku Die Welt se na tom dohodl ministr vnitra Thomas de Maiziére se svými kolegy z jednotlivých spolkových zemí. Politici nechtějí provádět repatriace, protože v Sýrii pokračuje občanská válka.

Podle německých azylových zákonů může spolkové ministerstvo vnitra rozhodnout o zastavení repatriací do některé země, pokud v ní hrozí uprchlíkům „konkrétní a vážné nebezpečí“. Zastavení repatriací ale podle zákona neznamená automatické udělování azylu běžencům. Podle Die Welt nevrací Německo uprchlíky do Sýrie už od roku 2012.

Letos v srpnu vydal Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) vnitřní směrnici, kterou umožnil, aby německé úřady přímo rozhodovaly o udělení azylu Syřanům, i když tito lidé nevstoupili na území Evropské unie v Německu. Podle statistik ministerstva vnitra přitom většina Syřanů azyl v zemi skutečně získá.

Po zveřejnění vnitřní směrnice BAMF mnoho běženců, kteří se do té doby zdržovali v Maďarsku, získalo dojem, že je Německo automaticky přijme. V následujících týdnech se jich desítky tisíc přesunuly vlakem přes Rakousko do Bavorska. Německo tak v září zažilo rekordní příliv běženců, podle oficiálních údajů se jich v zemi zaregistrovalo 170.000. Celkový počet lidí, kteří minulý měsíc do Německa přišli, je ale vyšší, bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann ho odhadl na 270.000.

Ministerstvo vnitra také přiznalo, že informace o snadnějším získání azylu pro Syřany vede mnoho uprchlíků k tomu, že se za běžence z této blízkovýchodní země vydávají. Zhruba třetina uprchlíků, kteří se prohlásili za Syřany, ve skutečnosti z této země nepochází, někteří z nich údajně ani nemluví arabsky.

Newsletter