Nezaměstnanost v Německu zůstává nejníž od sjednocení země

Počet nezaměstnaných v Německu v říjnu klesl, a to o něco výrazněji, než se očekávalo. Míra nezaměstnanosti zůstala na 6,4 procenta, tedy na nejnižší úrovni od sjednocení země v roce 1990. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které dnes zveřejnil spolkový úřad práce.

Počet nezaměstnaných se snížil o 5000 na 2,788 milionu osob. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s poklesem o 4000 osob. Údaje spolkového úřadu práce signalizují, že hospodářský růst v Německu zůstává stabilní navzdory zpomalování růstu rozvíjejících se ekonomik. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Středeční údaje výzkumné společnosti GfK ukázaly, že Němci mají obavy z růstu nezaměstnanosti v důsledku přílivu uprchlíků. Podle prognózy německé vlády by letos mělo do Německa přijít zhruba 800.000 žadatelů o azyl. Podle neoficiálních informací ale už tolik lidí do země přišlo a celkem by letos mohlo dorazit až 1,5 milionu uprchlíků. Německá vláda považuje zajištění práce pro běžence za důležitý předpoklad pro jejich začlenění do společnosti.

Newsletter