NKÚ: Za pololetním přebytkem rozpočtu není lepší hospodaření

Letošní pololetní přebytek státního rozpočtu, který vzrostl meziročně z 1,5 miliardy téměř na 23 miliard korun, není výsledkem lepšího hospodaření. Přispěly k němu především vyšší příjmy z Evropské unie a nižší čerpání výdajů. Uvádí to Nejvyšší kontrolní úřad ve svém stanovisku ke zprávě vlády o plnění státního rozpočtu za první pololetí. Oba dokumenty dostali k projednání poslanci.

Úřad poukazuje například na to, že inkaso daňových příjmů se přes pozitivní ekonomickou situaci zvýšilo minimálně. Například výběr daně z přidané hodnoty klesl za pololetí meziročně o 5,3 miliardy korun. „Příznivé saldo tak není důsledkem zlepšeného hospodaření,“ píše NKÚ.

Vláda však ve své zprávě o plnění rozpočtu uvádí, že za nižším inkasem DPH nebo spotřebních daní stojí vysoká srovnávací základna z loňského roku. Loni kromě toho získal stát 8,5 miliardy korun z aukce kmitočtů pro mobilní sítě, což už se letos opakovat nebude. Vláda také uvádí, že letošní pololetní přebytek rozpočtu byl nejlepším pololetním výsledkem od vzniku ČR.

NKÚ pozitivně hodnotí rostoucí příjmy z pojistného na sociální zabezpečení, na němž se v pololetí vybralo téměř 200 miliard korun. To byl meziroční nárůst zhruba o deset miliard. Víc peněz se dařilo vybírat i od firem. Kontroloři v této souvislosti pozitivně hodnotí povinnost většiny firem podávat od letošního roku daňové přiznání elektronicky.

Ministr financí Andrej Babiš odhaduje, že letošní celoroční schodek klesne proti předpokladu asi na 70 miliard korun. Pro příští rok platí schválený schodek 70 miliard. Babiš také tento týden ve Sněmovně při debatě o rozpočtovém určení daní řekl, že k 15. prosinci vybral stát do veřejných rozpočtů meziročně o 7,6 miliardy navíc a na dani z příjmů firem o 13,6 miliardy víc. Celkem se podle něj podařilo vybrat na daních asi o 22 miliard navíc.

Stanoviskem NKÚ ke zprávě o plnění rozpočtu se bude v lednu zabývat sněmovní kontrolní výbor. Přizve si k tomu i zástupce ministerstva financí.

Newsletter