Online nákupy přesáhly v České republice hranici 100 miliard

E-commerce, obchodování prostřednictvím internetu, je fenoménem posledních let a Češi jsou v něm experti. Celkový obrat tuzemských e-shopů v roce 2015 byl 81 miliard korun a v roce 2016 přesáhl hranici 100 miliard korun. Celosvětový obrat vyrostl na celkovou částku přes 1, 9 bilionů dolarů. Jsou zde však bariéry, které e-commerce brzdí.

Pravidelní zákazníci e-shopů často oceňují výhodu internetového nakupování v možnosti okamžitého porovnání zboží, úspoře času, v komfortnějším nákupu z pohodlí domova a celkově větším výběru zboží. Přesto se podle průzkumů určité procento Čechů stále bojí nakupovat přes internet a dává raději přednost osobnímu kontaktu.  Jako mínus udává 40 % zákazníků nemožnost si zboží osahat a vyzkoušet před provedením platby, 10 % se pak obává zneužití platebních údajů.

Česká republika má v současnosti v provozu okolo 38 500 e-shopů. Nejčastějším sortimentem e-shopů je ze 17 % oblečení a doplňky, 11 % zaujímá nabídka pro dům a zahradu, 7 % elektronika a 6 % sport a turistika. Nejvíce vyhledávaným zbožím zákazníky internetového obchodu jsou mobilní telefony, parfémy a pneumatiky. Vzrostl také počet aktivních uživatelů internetu obecně. Přesahuje číslo 6, 9 milionů, z nichž 55 % pravidelně využívá internet přes mobilní telefony nebo tablety a 35 % přes tyto zařízení i pravidelně nakupuje. Ukazuje se, že nakupující používají různé typy přístrojů, proto by společnosti obchodující na internetu měly poskytnout zákazníkovi kvalitu a stejnou formu informací optimalizovanou na jakémkoliv zařízení.

S těmito vzrůstajícími čísly nepopíratelně roste objem dat o zákaznících a potenciálních zákaznících. Pro úspěšnou firmu je zcela zásadní komunikace a péče o zákazníka a k tomu tato data mohou výrazně pomoci. Současným imperativem komunikace je personalizace sdělení a zároveň minimalizace nevyžádaného obsahu. „Největší výzvou dnešní doby je využít dostupná data potenciálních zákazníků a umět s nimi pracovat. Například 6 z 10 lidí na internetu nedostává relevantní obsah, a to je výrazná bariéra pro další rozvoj prodejů,“ vysvětluje Petr Elgner ze společnosti Internet Projekt, která implementuje platformu Sitecore v ČR a SK.

„Podle celosvětových dat společnosti Sitecore by bylo 75 % zákazníků loajálnějších, pokud by měli dobrou zkušenost s naplněním svých očekávání a nabídnutím vhodného personalizovaného obsahu. To je ovšem velmi těžké, neboť zákaznická data se často nachází v různých systémech a v různých marketingových službách či aplikacích, pak je velmi komplikované tato data vyhodnocovat a následně zákazníkovi nabídnout to, co ho skutečně zajímá. Pokud se marketér přesto pokusí tato data napříč systémy vyhodnotit, znamená to pro něj spoustu času. Tím se zbytečně plýtvá rozpočty při nejistém výsledku. Ovšem bez personalizované komunikace se pozitivní vztah mezi brandem a zákazníkem buduje o dost hůř,“ doplňuje Elgner a dodává:

„Tyto problémy řeší, v této míře komplexnosti, jako jedna z mála platforem na světě Sitecore. Všechna data alokuje v rámci jediné databáze podle složitých algoritmů tak, aby práce s ní byla jednoduchá a intuitivní, včetně vyhodnocování, optimalizace a následné marketingové automatizace ad. Investice do řešení založeném na Sitecore se některým našim klientům vrátila už 3 měsíce po spuštění a konverze vzrostly až o 12 %. Významně jim naopak klesly celkové náklady na IT díky marketingové automatizaci a snadné údržbě.“

Americká společnost GARTNER zabývající se výzkumem a poradenstvím v oblasti IT/ICT zařadila platformu Sitecore mezi hlavní lídry trhu v oblasti Web Content Management.

Newsletter