Pařížský soud zprostil boháče Wildensteina viny z daňových úniků

Obžaloby z daňových úniků dnes zprostil pařížský soud bohatého obchodníka s uměním Guye Wildensteina a sedm dalších osob spojených s tímto případem pozorně sledovaným médii. Soud osvobozující rozsudek zdůvodnil mezerou, která ve francouzských zákonech existovala v době, kdy měla být souzenými trestná činnost spáchána, informovala agentura Reuters.

Wildenstein, dva členové jeho rodiny (synovec a nevlastní sestra) a jejich finančníci a právníci byli obžalováni ze záměrného sdělení úřadům nižší než skutečné hodnoty rodinného bohatství zděděného přibližně před deseti lety a převedeného do fondů v zahraničí.

Proces se týkal nejrůznějších věcí, zejména uměleckých předmětů, v celkové hodnotě přesahující 500 milionů eur (přes 13,5 milionu korun). Prokuratura žádala pro nyní 71letého Wildensteina v případě odsouzení dva roky vězení a pokutu 250 milionů eur.

Ostatní spoluobžalovaní čelili obdobným obviněním, včetně účasti na podvodu.

Soud v odůvodnění osvobozujícího verdiktu poukázal na dřívější nejasnost daňových předpisů, pokud jde o daňové přiznání k dědictví uloženému ve finančních fondech. Tato mezera v daňovém zákonu byla odstraněna teprve v roce 2011.

Newsletter